Najnowocześniejszy angiograf w Polsce dla kardiologów z ICZMP

Dzięki dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości blisko 2 milionów złotych Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki kupuje najnowocześniejszy w Polsce angiograf z systemem EchoNavigacji.

Angiograf jest sercem każdej pracowni kardiologii inwazyjnej. To ruchomy aparat rentgenowski umieszczony na ramieniu w kształcie litery C. W trakcie zabiegu wstrzykuje się pacjentowi środek kontrastowy i wykonuje prześwietlenia. W ten sposób uzyskuje się obraz pokazujący naczynia krwionośne, tętnice oraz serce.

Dzięki angiografii specjaliści z ICZMP korygują wiele wad serca u dzieci i dorosłych w sposób pozwalający uniknąć operacji kardiochirurgicznych. Zamiast rozcinać mostek, do serca pacjenta dostają się przez cewniki – specjalne rurki wprowadzane do naczyń przez tętnice – najczęściej udową, rzadziej promieniową, lub szyjną.

EchoNavigacja to połączenie dwóch metod diagnostycznych: angiografii i przezprzełykowej ultrasonografii. Dzięki niej powstaje niezwykle dokładny trójwymiarowy obraz badanego organu – np. serca, a pacjenci dostaną mniejsze dawki szkodliwych promieni rentgenowskich i środka kontrastowego. To możliwe, bo kardiolog wykonujący zabieg nie musi robić dodatkowych prześwietleń, by upewnić się, że prawidłowo wykonał procedurę – np. zaimplantował zastawkę, lub zapinkę w sercu.

Najnowocześniejszy angiograf w Polsce dla specjalistów z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi będzie kosztował 1 945 000 zł. Pieniądze na jego zakup w ramach projektu „Zintegrowany system naukowo-badawczy EchoNavigacji wraz z redukcją dawki promieniowania” przekazało Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki ogłosił przetarg na zakup sprzętu. Pierwsze zabiegi planujemy pod koniec bieżącego roku.