Pharmena miała 0,5 mln zł zysku netto i 0,8 mln zł EBIT w I półroczu 2018 r.

Warszawa, 13.08.2018 (ISBnews) – Pharmena miała 6,6 mln zł skonsolidowanych przychodów, 0,8 mln zł EBIT i 0,5 mln zł zysku netto w I półroczu 2018 r., podała spółka.

„Skonsolidowane przychody spółki w I półroczu 2018 r. wyniosły 6,6 mln zł i były wyższe o 7,3% od przychodów osiągniętych w I półroczu 2017 r. Zysk na poziomie EBIT wyniósł 0,8 mln zł wobec straty 1,3 mln zł rok wcześniej. Na poziomie netto spółka osiągnęła zysk w wysokości 0,5 mln zł wobec 1,5 mln zł straty w roku ubiegłym. W samym II kwartale tego roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 3 mln zł (vs. 3,5 mln zł w analogicznym okresie). Strata z działalności operacyjnej i netto zmniejszyły się do 0,1 mln zł” – czytamy w komunikacie.

„Pierwsze półrocze pod względem osiągniętych wyników było dla nas bardzo udane. W II kwartale osiągnęliśmy nieco niższą sprzedaż na rynku krajowym, zaś wpływy z eksportu były na zakładanym poziomie. Rozwój działalności i poszerzanie portfolio produktowego pozwala nam dywersyfikować strumienie przychodów firmy, co w średnioterminowym okresie powinno pozytywnie wpłynąć na osiągane wyniki finansowe” – powiedział prezes Konrad Palka, cytowany w materiale.

Pharmena w II kwartale tego roku otrzymała od Komisji Europejskiej zgodę na wprowadzenie na rynek cząsteczki 1-MNA jako składnika nowej żywności, przypomniano także. Otrzymanie pozwolenia na sprzedaż składnika nowej żywności to według spółki przełomowy moment w rozwoju działalności. Otwiera spółce drogę do wdrożenia innowacyjnego suplementu diety stosowanego w profilaktyce miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych na rynki wszystkich krajów UE. Pierwsze suplementy Pharmeny na polskim rynku mają się pojawić w IV kwartale tego roku. W kolejnym roku spółka chce wejść ze sprzedażą suplementów na dwa wybrane rynki zagraniczne. W tym celu Pharmena założyła spółkę celową w Niemczech o nazwie Menavitin. Firma ta ma prowadzić sprzedaż suplementów diety na rynkach Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

Spółka przygotowuje obecnie strategię sprzedaży, którą zamierza opublikować na początku IV kwartału br., podano także.

„Pharmena będzie jedynym na świecie producentem produktów mających w składzie 1-MNA. Suplement OTC zawierający 1-MNA będzie innowacyjnym produktem posiadającym zdolność do wpływania na biomarkery ryzyka schorzeń układu sercowo-naczyniowego oraz do stymulowania produkcji endogennej (naturalnej) prostacykliny” – czytamy także.

Pod koniec roku spółka chce przenieść notowania na rynek główny GPW, przypomniano również w komunikacie.

Pharmena to spółka biotechnologiczna, której głównym obszarem działalności jest opracowywanie i komercjalizacja innowacyjnych produktów powstałych na bazie opatentowanej fizjologicznej i naturalnej substancji czynnej 1-MNA. Jest notowana na NewConnect od 2008 r.

(ISBnews)