Prof. Pieńkowski: zmiany organizacyjne także leczą

„Zmiany organizacyjne w systemie ochrony zdrowia także są lekiem. Najlepszym przykładem są chociażby ośrodki breast unit – ich powstanie poprawiło sytuację kobiet chorych na raka piersi” – uważa prof. Tadeusz Pieńkowski, prezes Towarzystwa nad Rakiem Piersi.

O konieczności powstawania breast unitów – ośrodków specjalizujących się w leczeniu raka piersi – mówi się od co najmniej 5 lat. Jak dotąd powstało 6 takich ośrodków z akredytacjami międzynarodowymi. Jak poinformował prof. Pieńkowski kolejne dwa czekają na akredytację. Problemem są m.in. pieniądze – ośrodki te dostają takie same pieniądze za leczenie jak np. szpital powiatowy. Ale jak twierdzi ekspert przyczyn jest znacznie więcej.

„Wiemy, że pieniędzy jest za mało, ale to nie jest główny problem. Problemem jest to, że nie wykorzystujemy w Polsce pozamaterialnego potencjału poprawy systemu. Brakuje także komunikacji pomiędzy poszczególnymi systemowymi elementami, komunikacji na linii pacjent-lekarz, nie doceniamy roli pielęgniarek, nie włączamy aktywnie chorego w proces leczenia” – wylicza jednym tchem Pieńkowski.