Time: czy można stworzyć świat bez polio?

Trzydzieści lat temu świat zjednoczył się pod śmiałą obietnicą: przyszłość wolna od polio. Aby ten cel osiągnąć podjęto wysiłki na rzecz poprawy dostępu do czystej wody czy rozpowszechnianie szczepień przez Globalną Inicjatywę Walki z Polio. Przyniosło to spadek liczby przypadków dzikiego wirusa polio: od 1000 dziennie w 1988 r. do 22 w całym 2017 r. – piszą na łamach „Time’a” Barry Rassin, prezydent Rotary International i Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia.

Epidemie jednak nadal występują w takich krajach jak Demokratyczna Republika Konga, Papua Nowa Gwinea, Somalia i Niger, i wskazują, że nie udaje nam się dotrzeć do wystarczającej liczby dzieci.

„Na każde sparaliżowane dziecko, według szacunków, przypada 200 innych, które są nosicielami wirusa bez żadnych objawów. Dlatego też, chociaż świat widzi zaledwie kilka przypadków, musimy każdego roku dotrzeć do milionów dzieci, aby zapobiec masowym zachorowaniom na polio. Gdyby szczepienia ustały, konsekwencje byłyby katastrofalne. W ciągu 10 lat polio może powrócić na progi każdej rodziny, co roku paraliżując nawet 200 tys. dzieci” – ostrzegają autorzy.