Technologia nagrodzona Nagrodą Nobla wykorzystywana w okulistyce. Dostępna także w Polsce

W tym roku Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki została przyznana twórcom technologii ultrakrótkich impulsów optycznych o dużej intensywności – Gérardowi Mourou oraz Donnie Strickland. Technologia ta stosowana jest szeroko w okulistyce – przy zabiegach laserowej korekcji wzroku. Dostępna jest także w Polsce.

Od kilkudziesięciu lat wiadomo, że światło laserowe ze względu na swoje unikalne właściwości stwarza wiele możliwości zarówno w przemyśle, jak i medycynie. Jego spójność, kierunkowość, monochromatyczność oraz jego intensywność – są bardzo przydatne zarówno w zastosowaniach naukowych, jak i w codziennym życiu.

Dużą zaletą ultrakrótkich impulsów laserowych o dużej intensywności jest możliwość uzyskania wysokiej precyzji. Dlatego znalazły one zastosowanie w okulistyce. W tej chwili liczące się kliniki okulistyczne wykorzystują tę technologię przy nowoczesnych zabiegach laserowej korekcji wzroku.

Refrakcyjne zabiegi chirurgiczne wykonywane są z użyciem laserów femtosekundowych (ich nazwa pochodzi od femtosekudy, czyli jednej biliardowej części sekundy). Typowa wartość energii impulsu femtosekundowego to 120 nJ. Ta technologia pozwala pozbyć się wad wzroku osobom ze zdiagnozowaną krótkowzrocznością i astygmatyzmem.

„Dzięki opracowanej metodzie wytwarzania ultrakrótkich impulsów optycznych o dużej intensywności, podczas zabiegów nie trzeba już używać noża/skalpela. Laser femtosekundowy precyzyjnie separuje tkankę, tworząc tysiące pęcherzyków na jednej płaszczyźnie, co czyni zabieg bezpieczniejszym i mniej bolesnym. Dzięki temu możemy bez mechanicznego cięcia odpowiednio 'wypłaszczyć’ i zmienić kształt rogówki, tak by pacjent odzyskał dobry wzrok” – tłumaczy dr n.med. Katarzyna Skonieczna, ekspert klinik Optegra.

Można tą technologią korygować wady krótkowzroczności do -10,0 dioptrii i astygmatyzmu do -5,0 dioptrii. Jest to aktualnie najbardziej precyzyjna, bezbolesna i gwarantująca największe bezpieczeństwo laserowa metoda korekcji wzroku.