Prof. Henryk Skarżyński członkiem Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk

Europejska Akademia Nauk i Sztuk (EASA) – niezależna, ponadnarodowa i interdyscyplinarna organizacja ekspertów w dziedzinie nauki, sztuki i religii przyjęła nowych członków. Do zaszczytnego grona 2000 najwybitniejszych naukowców i artystów z całej Europy, wśród których jest 31 laureatów Nagrody Nobla, dołączył prof. Henryk Skarżyński.

„Współpraca z tak wybitnymi ekspertami z całego świata, którą umożliwia członkostwo w Akademii, wspólne działania i realizacja projektów to dla mnie ogromny zaszczyt” – mówił prof. Henryk Skarżyński. – „To także doskonała okazja, aby na arenie międzynarodowej promować osiągnięcia polskiej nauki i medycyny, takie jak np.: – stworzone przeze mnie – „polska szkoła otochirurgii” czy Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”, który jest świetnym przykładem połączenia muzyki i medycyny. Jego celem jest pokazanie światu, że dzięki osiągnięciom współczesnej nauki i medycyny problemy ze słuchem nie są przeszkodą do profesjonalnego zajmowania się muzyką czy rozwoju talentu wokalnego. To nieliczne przykłady naszych działań, które mogą być wizytówką polskiej nauki i medycyny w świecie”.

European Academy of Sciences and Arts zrzesza przedstawicieli nauk humanistycznych, medycznych, artystycznych, przyrodniczych, społecznych, technicznych, religijnych oraz związanych z zarządzaniem i regularnie angażuje się w projekty oraz organizuje wydarzenia dotyczące każdego z tych obszarów badań. Koncentruje swój działania na wzmacnianiu roli europejskich środowisk naukowych w rozwiązywaniu złożonych problemów uznanych za priorytetowe dla przyszłego dobrobytu Europejczyków.

Dotychczas do EASA należało 31 Polaków, w tym prof. Jerzy Buzek, prof. Krzysztof Penderecki, prof. Andrzej Zoll i prof. Jerzy Woźnicki. W 2015 r. wiceprezesem EASA został ówczesny prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber.

Uroczyste wręczenie nominacji będzie miało miejsce podczas kolejnego zgromadzenia w Salzburgu.