Polacy chorują na próchnicę. Czas zmienić nawyki

Aż 99,9 proc. osób dorosłych i 89 proc. dzieci w wieku 7 lat cierpi w Polsce na próchnicę zębów – pokazują wyniki badań Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej 2016. Jak wskazują eksperci głównie dlatego, że unikamy wizyt u dentysty, nieprawidłowo szczotkujemy zęby oraz źle się odżywiamy. Tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej przebiegają pod hasłem profilaktyki nowotworów jamy ustnej i walki z nadmiernym spożyciem cukru.

„Do niedawna priorytetem w walce z próchnicą była szczotka do zębów, pasta, nici dentystyczne, a więc wszystko, co jest związane z higieną jamy ustnej. Dziś już wiadomo, że to nie wystarczy, trzeba zmienić nawyki żywieniowe, ponieważ to cukier zawarty w pokarmach sieje największe spustoszenie” – pisze Lucyna Krysiak w „Gazecie Lekarskiej”. Pacjenci, jeśli nawet dostrzegą zmiany w jamie ustnej, lekceważą je, ponieważ nie zawsze są bolesne. Zdaniem lekarzy dentystów wciąż za mało rozmawia się z pacjentami o zależności pomiędzy chorobami jamy ustnej i występowaniem nowotworów.

Tymczasem zaawansowana próchnica i zakażenia jamy ustnej (bakteryjne, grzybicze) mogą prowadzić do stanów zapalnych, które nieleczone są czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia raka. Tym stanom sprzyja nadużywanie cukrów prostych w pokarmach i napojach. Jak wskazują dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Światowej Federacji Dentystycznej (FDI), w ciągu ostatnich 50 lat spożycie cukru wzrosło trzykrotnie, potwierdzając tym samym powszechną opinię ekspertów, że nadmierna konsumpcja, szczególnie słodzonych napojów, zwiększa nie tylko ryzyko wystąpienia otyłości i chorób jamy ustnej, zwłaszcza próchnicy, ale także chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów i cukrzycy.

„Kondycja naszych zębów i dziąseł ma istotny wpływ na zdrowie całego organizmu. Szkodliwe bakterie, których siedliskiem są kieszonki przyzębne, mogą wraz z krwioobiegiem przedostawać się w głąb organizmu i prowadzić do wielu chorób. Ostatnie doniesienia naukowe sugerują związek między chorobą przyzębia, a nawet takimi chorobami jak rak trzustki, choroba Parkinsona czy też choroba Alzhaimera” – podkreśla Beata Golan, Dyrektor ds. Naukowych Instytutu Blend-a-med Oral-B.

Choroby jamy ustnej dotykają 3,9 miliarda ludzi na świecie, a nieleczona próchnica występuje u prawie połowy światowej populacji (44 proc.).