Celon Pharma miał 29,7 mln zł zysku netto, 35,61 mln zł zysku EBIT w 2018 r.

Celon Pharma odnotował 29,7 mln zł jednostkowego zysku netto w 2018 r. wobec 25,62 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Zysk operacyjny wyniósł 35,61 mln zł wobec 25,99 mln zł zysku rok wcześniej.

Przychody ze sprzedaży sięgnęły 125,25 mln zł w 2018 r. wobec 107,12 mln zł rok wcześniej.

„Struktura sprzedaży nie uległa w 2018 roku znaczącym zmianom, a jej wartość w Polsce zachowuje nadal wysoki, stabilny poziom. Zgodnie z założeniami, wzrósł eksport, który osiągnął pod koniec roku aż 24% udział, w strukturze wszystkich sprzedawanych przez nas produktów. W najbliższych miesiącach spodziewamy się kolejnych rejestracji produktu, m.in.: na rynku francuskim czy hiszpańskim. Tym samym w 2019 roku Salmex będzie obecny na kluczowych rynkach europejskich, na których systematycznie, we współpracy z naszym partnerem będziemy budować jego dostępność, co znajdzie również odzwierciedlenie w wynikach kolejnych okresów” – powiedział członek zarządu Celon Pharma Bogdan Manowski, cytowany w komunikacie.

„W ocenie zarządu sytuacja finansowa spółki jest bardzo dobra. Przychody ze sprzedaży na terenie kraju są stabilne. Spółka liczy na wzrost sprzedaży eksportowej leku Salmex począwszy od 2018r na podstawie uzyskanych w 2017 i 2018 r. rejestracji. W latach 2018 – 2019 spółka oczekuje dodatkowo na płatności typu ‚milestones’ od podpisanych umów dystrybucyjnych leku Salmex. W 2019r i w kolejnych latach spółka oczekuje na znaczące płatności licencyjne typu ‚milestones’ z projektów leków innowacyjnych” – czytamy w raporcie.

W pipeline spółki znajduje się obecnie 12 projektów nowych leków, w czterech grupach terapeutycznych, tj. neuropsychiatria, metabolizm, choroby zapalne, onkologia. Najbardziej zaawansowany w rozwoju to esketamina w leczeniu depresji lekoopornej, która obecnie znajduje się w II fazie klinicznej. FDA na początku marca zatwierdziła już pierwszy lek oparty na tej cząsteczce, ale cały rynek według ekspertów, może osiągnąć wartość od 2,5 do 4 mld USD.

„Obserwujemy duże zainteresowanie naszymi projektami. Prowadzimy rozmowy w odniesieniu do kilku z nich. W związku z doniesieniami dotyczącymi rejestracji esketaminy na rynku amerykańskim, najważniejszy z punktu widzenia potencjalnej transakcji będzie właśnie ten obszar. Analizujemy różne scenariusze i spokojnie czekamy na odczyty wyników II fazy, które powinniśmy otrzymać w III kwartale tego roku. Głęboko wierzę, że ten projekt ma unikalne atuty, które będziemy chcieli wykorzystać w wyścigu po globalny rynek leków na depresję” – powiedział prezes Maciej Wieczorek, cytowany w komunikacie.

Celon Pharma jest zintegrowaną firmą biofarmaceutyczną zajmującą się badaniami, rozwojem, wytwarzaniem oraz sprzedażą produktów farmaceutycznych. Zadebiutowała na rynku głównym GPW w 2016 r.

(ISBnews)