Oleszczuk, prezes AstraZeneca: branżę farmaceutyczną czeka cyfrowa rewolucja 4.0

„Branża farmaceutyczna jest w przededniu wielkiej rewolucji 4.0. Do tej pory raczej ostrożnie korzystaliśmy z możliwości jakie daje Big Data czy sztuczna inteligencja, ale coraz częściej zauważamy, że bez tego dalej się nie da” – wyjaśnia w rozmowie z ISBnews.tv Jarosław Oleszczuk, prezes AstraZeneca. – „Zaprzęgnięcie tych narzędzi sprawia, że proces który do tej pory trwał 3-5 lat znacznie się skrócił i wynosi 12-18 miesięcy, a to oznacza, że nowe leki mają szansę znacznie szybciej trafić na rynek”.

Pytany o współpracę z polskimi uczelniami i ośrodkami naukowymi opowiada, że tu dużo się zmieniło i firma ma w planach rozszerzenie tej działalności w Polsce o badania I i II fazy klinicznej. „Niestety Polska nie jest w tym zakresie konkurencyjna” – podkreśla. – „O ile wokół Cambridge działa około 4 tys. spin-out biotechnologicznych, podobnie jest np. wokół Harvardu to Polska nie jest jeszcze na tym etapie rozwoju i ciągle brakuje podmiotów z którymi można by nawiązać współpracę”.

Jego zdaniem Polska potrzebuje planu biotechnologicznego. „Jeśli chcemy by ta dziedzina się rozwijała i stała się jednym z filarów gospodarki to potrzebna jest po pierwsze decyzja polityczna, po drugie ponadpolityczne porozumienie, które będzie wszystkich obowiązywać przez następne 10-15 lat. Mamy fundament, teraz należałoby zacząć na nim budować” – tłumaczy Oleszczuk.

Całość rozmowy:

Polecamy więcej materiałów wideo na portalu https://www.isbnews.tv/