24 lipca – Międzynarodowy Dzień Samoleczenia

24 lipca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Samoleczenia, który m.in. przypomina jak ważne jest zaangażowanie każdego z nas we własne zdrowie. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) samoleczenie to stosowanie lekarstw przez pacjenta w leczeniu chorób lub objawów rozpoznanych samodzielnie.

„Kluczem do maksymalizacji efektów z samodzielnego i odpowiedzialnego stosowania leków jest edukacja społeczeństwa. Pacjent świadomy i zaangażowany staje się wsparciem dla systemu opieki zdrowotnej państwa. PASMI wspiera proces edukacji pacjenta, czego dowodem jest niedawna inicjatywa pt. Niezbędnik Pacjenta prowadzona we współpracy ze środowiskiem lekarzy rodzinnych. W tej inicjatywie zachęcaliśmy pacjenta do przygotowania się do wizyty poprzez spisanie w Niezbędniku Pacjenta wszystkich stosowanych leków zarówno tych zalecanych przez lekarza jak i tych zakupionych samodzielnie.  Dzięki temu w trakcie wizyty lekarz mógł zweryfikować listę przyjmowanych leków od strony bezpieczeństwa i efektywności terapii, a pacjent uzyskiwał niezbędną wiedzę pomagającą mu świadomie uczestniczyć w procesie leczenia” –  stwierdza Ewa Jankowska, Prezes Polskiego Związku Producentów Leków Bez Recepty PASMI.

Z badań z rynku amerykańskiego wynika, że po przeprowadzeniu akcji edukacyjnej zaobserwowano znaczący spadek obciążenia służb medycznych. Z każdego zainwestowanego dolara na promocję i edukację uzyskano 11 dolarów oszczędności. Powyższe wyniki wiązały się zarówno z oszczędnością czasu pacjenta jak i personelu medycznego.
Natomiast brytyjski raport rządowy z 2005 r. wskazuje że świadomie rozwijane samoleczenie powoduje zmniejszenie o 40% liczby wizyt u lekarza, o 17% liczby wizyt domowych, a o 50% potrzeby interwencji pogotowia ratunkowego, liczby przyjęć do szpitala oraz czasu hospitalizacji. Z punktu widzenia lekarzy pierwszego kontaktu samodzielne stosowanie leków w wypadku łagodnych i niewymagających interwencji lekarskiej problemów zdrowotnych oznacza znaczną oszczędność czasu, który można spożytkować na opiekę nad pacjentami z poważniejszymi dolegliwościami.