WZW – wciąż za mało osób poddaje się badaniom

Szacuje się, że wirusowe zapalenia wątroby powodują rocznie śmierć blisko 1,4 mln ludzi na świecie. W 2016 roku Światowa Organizacja Zdrowia przyjęła strategię, której celem jest eliminacja do 2030 roku WZW, jako światowego zagrożenia zdrowotnego. 28 lipca organizowany jest Światowy Dzień WZW.

W Polsce zakażonych HBV jest 500 tys. osób, a HCV 150 tys., z czego 86% o tym nie wie. Główną bronią w walce z WZW B jest szczepionka. Jeśli jednak dojdzie do zakażenia, leczenie nie zawsze przynosi zadowalające efekty. Sytuacja wygląda odwrotnie przy WZW C – szczepionki jeszcze nie wynaleziono, natomiast istnieją bezpieczne, szybkie i skuteczne niemal w 100% terapie. Największym wyzwaniem jest odnalezienie tych, którzy zostali zakażeni i o tym nie wiedzą.
Dlatego lekarze chcą by wdrożono powszechny program przesiewowy.

„Szacuje się, że ten problem może dotykać nawet 150 tys. osób. Bez powszechnych badań przesiewowych, nawet przy skutecznej terapii chorych do 2030 r., w Polsce dalej ten odsetek będzie przekraczał 100 tys. zakażonych, a nie jak oczekuje WHO 20 tys.” – komentuje prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

„Wielu osobom wydaje się, że są zdrowi, tymczasem choroba przez wiele lat rozwija się w ich organizmie bezobjawowo. Wykonanie testu anty-HCV ratuje życie. Apeluję więc – badajcie się!” – wyjaśnia Barbara Pepke (za zdjęciu), lider Koalicji Hepatologicznej i prezes Fundacji Gwiazda Nadziei.

Test anty-HCV polega na pobraniu kilku kropli krwi z opuszki palca. Wynik znany jest po ok. 15 min. Dodatni, oznacza, że organizm miał w przeszłości kontakt z wirusem. Aby dowiedzieć się, czy rozwinął się stan przewlekły WZW należy wykonać pogłębioną diagnostykę.