ABM nawiązuje współpracę z firmami farmaceutycznymi

„Dzisiaj mamy agencję dedykowaną badaniom klinicznym, czyli Agencję Badań Medycznych (ABM). Zachęcam do współpracy. Mamy program rozwoju badań klinicznych” – podkreśla Radosław Sierpiński, p.o. prezesa ABM.

4 września, w ramach XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, ABM podpisało list intencyjny deklarujący współpracę z przedstawicielami kluczowych firm farmaceutycznych w Polsce w zakresie rozwoju innowacyjności polskiej medycyny.
Kooperacja ma na celu wspieranie przedsiębiorstw w prowadzeniu i rozwijaniu działalności innowacyjnej w dziedzinie nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz projektów interdyscyplinarnych w ochronie zdrowia. Współpraca ukierunkowana będzie na rozwój nowych technologii i badań naukowych w ochronie zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem sztucznej inteligencji.

Zainteresowanie współpracą wyrazili członkowie Komitetu Farmaceutycznego w Amerykańskiej Izbie Handlowej (AmCham). Wśród nich, znalazły się firmy: Amgen, AstraZeneca, BMS, Janssen, Medtronic, MSD, Mylan, Novartis, Pfizer, Roche oraz Takeda.

„To krok do budowania przyjaznej atmosfery dla badań klinicznych i działalności biznesowej w Polsce. Firmy są zainteresowane ich prowadzeniem w naszym kraju, ale ciągle napotykają na przeszkody. Mam nadzieję, że teraz się to zmieni” – wyjaśnia w rozmowie z ISBzdrowie Jacek Graliński, przewodniczący AmCham.

Z kolei prezesowi Sierpińskiemu zadaliśmy pytanie dlaczego ABM chce współpracować jedynie z firmami międzynarodowymi. „List ma charakter otwarty. Może go podpisać każda firma, która chce. Ja bardzo bym się cieszył, by do tego grona dołączyły nasze polskie flagowe firmy takie jak Polpharma czy Adamed” – tłumaczy ISBzdrowie.