Cieszyński: dopilnuję by ustawa o zawodzie farmaceuty została przyjęta

„Zobowiązałem się do tego, że ustawa o zawodzie farmaceuty trafi jeszcze przed wyborami pod obrady rządu i tego dotrzymam” – zadeklarował podczas obchodów Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. – „Jednocześnie przepraszam za wszystkie błędy jakie się pojawiły po naszej stronie. Proszę mi wierzyć, że zależy mi na tym, by wszystkie zawody medyczne miały spójne regulacje i rozwiązania prawne”.

„Ten projekt jeśli do Sejmu w tej kadencji nie trafi, to będzie gotowy do skierowania do parlamentu w następnej kadencji” – dodawał Cieszyński. Podkreślał, że resortowi zależy na tym, by projekt trafił do parlamentu jeszcze w tej kadencji. Ostatnie posiedzenie jest 15 i 16 października.

Wiceminister Cieszyński podał, że przyjmując ten projekt chcą wykorzystać ogromny potencjał, który ma grupa farmaceutów.
„W polskich aptekach jest minimum milion pacjentów, którzy kupują lek na receptę, ale jest także wielu, którzy nie realizują recepty. To jest gigantyczna możliwość poprawy jakości opieki” – podkreślał wiceminister.

„Bez pieniędzy się nie da. Farmaceutom dokłada się obowiązków, ale nie dokłada się dodatkowych środków. Dzisiaj aptekarz dokłada do interesu (do sprzedaży leków refundowanych – przyp.red.). Jeśli nie chcemy by apteki stały się sklepami z lekami to trzeba to zmienić – odpowiadał mu Michał Bylinia, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Prezydent Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej (PGEU).

Ustawa o zawodzie farmaceuty to próba kompleksowego opisania zadań aptekarzy w systemie. Jedną z głównych zmian jakie wprowadza jest opieka farmaceutyczna.