PARTNERZY SERWISU

GSK Logo
Novartis
środa, 22 kwietnia, 2026
Novartis

Novartis Poland partnerem portalu isbzdrowie.pl.

GSK Logo

GSK partnerem portalu isbzdrowie.pl.

Strona główna Aktualności Metoda CAR-T ma zastosowanie także w leczeniu cukrzycy typu I

Metoda CAR-T ma zastosowanie także w leczeniu cukrzycy typu I

Metoda TREG to przełomowa innowacyjna polska terapia z zastosowaniem limfocytów T-regulatorowych (Treg), pobranych z krwi pacjenta, stosowana obecnie do leczenia cukrzycy typu 1 u dzieci. Komórki Treg to unikalna, niewielka frakcja ludzkich limfocytów, które w przebiegu chorób autoimmunologicznych, jak cukrzyca typu 1, pełnią rolę immunoprotekcyjną przed negatywnymi skutkami i rozwojem choroby. Unikalność terapii polega na zwalczaniu przyczyn choroby, a nie tylko jej objawów klinicznych, poprawia parametry kliniczne oraz jakość życia małych pacjentów.

„W październiku zaczniemy badania fazy III. Włączonych do niej zostanie 200-300 pacjentów. Dotychczasowe wyniki są obiecujące – znacząco udało nam się ograniczyć zanikanie wysp trzustkowych u małych pacjentów, co powoduje, że albo w ogóle nie potrzebują insuliny, albo w znacznie mniejszych dawkach” – wyjaśnia prof. dr hab.
Piotr Trzonkowski, prezes spółki PolTreg.

Metoda opracowana przez gdańskich naukowców jest bliźniaczo podobna do stosowanych już w leczeniu onkologicznym metody CAR-T. Zasadnicza różnica to cena – te dziś stosowane klinicznie kosztują ok. 500 tys. dolarów, polska terapia ma kosztować ok. 300 tys. zł.

„Zaobserwowaliśmy także, że może ona być stosowana także w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM), ale tu nasze badania są dopiero na początku drogi” – dodaje Trzonkowski.

Spółka PolTREG została powołana jako spin-off z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w celu rozwoju i komercjalizacji opatentowanej Metody TREG. Pierwsza faza działań Spółki została wsparta finansowo przez Anioły Biznesu.
W październiku 2015 spółka otrzymała dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu pt. „Produkcja przemysłowa limfocytów TREGS jako produktu terapii zaawansowanej przy użyciu bioreaktora” w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, Działanie 1.1. „Projekty B+R przedsiębiorstw”. Dzięki realizowanym badaniom nad uprzemysłowieniem Metody TREG możliwe będzie jej stosowanie na szerszą skalę we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Również w październiku 2015 Spółka otrzymała dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu GO_GLOBAL na wypracowanie strategii wejścia na rynek amerykański, dzięki współpracy z programem akceleracyjnym działającym w Dolinie Krzemowej. W grudniu 2016 do Spółki dołączył pierwszy fundusz inwestycyjny – INNOVENTURE z siedzibą w Krakowie, działający w oparciu o środki Programu Bridge Alfa (NCBR). Dzięki środkom przekazanym przez Fundusz możliwe było zainicjowanie procesu rejestracji Metody TREG w Europejskiej Agencji Leków.
W styczniu 2017 Spółka uzyskała pożyczkę z Funduszu Pożyczkowego Wspierania Innowacji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która pozwoli na przyspieszenie procesu rejestracji i uruchomienia laboratorium Spółki. W lutym 2017 do Spółki dołączyli nowi Partnerzy – Fundusze Inwestycyjne Venture FIZ (TRIGON TFI) oraz Paan Capital, wnosząc nie tylko kapitał na dalszy rozwój działań Spółki, ale także wiedzę i doświadczenie niezbędne dla powodzenia modelowej komercjalizacji, mogącej zakończyć się rejestracją pierwszego polskiego oryginalnego leku w Europejskiej Agencji Leków.