Elektroterapia – jak sprawnie wdrażać nowoczesne rozwiązania?

Elektroterapia i elektrofizjologia serca to dziedzina rozwijająca się w imponującym tempie. Światowe nowości z tego obszaru kardiologii w krótkim czasie obecne są także w Polsce, gdzie polscy eksperci wdrażają je i na bieżąco oceniają ich efektywność.

„Jako klinicyści na co dzień leczący pacjentów z zaburzeniami rytmu serca nie mamy wątpliwości, że w obszarze arytmii potrzeba nowoczesnych rozwiązań, pozwalających na efektywną terapię i poprawę jakości życia coraz liczniejszej grupy chorych. Środowisko kardiologów elektrofizjologów, między innymi w ramach działalności naukowej Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego we współpracy z wybitnymi ekspertami, systematycznie przygotowuje i publikuje dokumenty mające wskazać na możliwości wdrażania nowoczesnych rozwiązań z obszaru elektroterapii do praktyki klinicznej, co ważne – z uwzględnieniem specyfiki warunków polskich. W trakcie tegorocznej edycji Konferencji „Co nowego w elektroterapii? I nie tylko” skoncentrujemy się właśnie na nowoczesnych rozwiązaniach w tej dziedzinie, sposobach weryfikacji ich efektywności i szansach oraz wyzwaniach w zakresie ich wdrażania – tak, by sprawdzone w oparciu o Evidence Based Medicine technologie możliwie najszybciej służyły pacjentom” – wyjaśnia prof. Zbigniew Kalarus, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji.

Przykładem nowości, o których będą dyskutować eksperci, jest między innymi podskórny kardiowerter-defibrylator (S-ICD), po raz pierwszy zastosowany w Polsce w 2014 roku, zaledwie dwa lata od momentu certyfikacji tego produktu przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) w Stanach Zjednoczonych, który trafił do wykazu świadczeń gwarantowanych w styczniu 2019 roku.

Przykładem innego nowoczesnego rozwiązania w obszarze elektroterapii jest kamizelka defibrylująca. W Polsce technologia była dostępna w ramach międzynarodowego programu badawczego. Dziś trwają prace nad jej pilotażową dostępnością dla szerszej grupy pacjentów.

Zaburzenia rytmu serca stanowią obecnie jedno z najpoważniejszych wyzwań w kardiologii. Jednocześnie postęp w dziedzinie elektroterapii jest na tyle znaczący, że nowe rozwiązania pozwalają na wymierną pomoc coraz liczniejszej grupie pacjentów. Jakie to rozwiązania i czy mamy szansę na sprawne wdrażanie światowych nowości do polskiej praktyki klinicznej? Podyskutują o tym uczestnicy konferencji „Co nowego w elektroterapii? I nie tylko”, która odbędzie się w dniach 18-20 października 2019 roku w Wiśle.