Miłkowski: flozyny trafią do refundacji

„Od listopada dostępna będzie nowa grupa leków w cukrzycy typu 2 – inhibitory SGLT-2 (flozyny). Jest to największy sukces negocjacyjny ostatnich lat. Na liście znajdą się wszystkie trzy flozyny” – poinformował na Twitterze Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia. – „Flozyny dostępne będą dla pacjentów z cukrzycą typu 2 przed włączeniem insuliny, leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymi z hemoglobiną glikowaną co najmniej 8% i bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym”.

Jak przypomina w maju na listy refundacyjne trafiła „nowoczesna insulina” oraz innowacyjny system do monitorowania glikemii dla dzieci do 18 r.ż. – FGM (flash glocose monitoring), teraz dodanie 3 nowych flozyn „znacząco poprawi diagnostykę i leczenie cukrzycy, zmniejszając wszystkie powikłania”.

Ale to nie jedyne nowości. Jak zapowiada od listopada dostępne będą opatrunki UrgoStart w leczeniu ran przewlekłych, m. in. w leczeniu zespołu stopy cukrzycowej. „Opatrunki są wykonane w technologii lipidokoloidowej zawierającej cząsteczki nanooligosacharydów, co istotnie poprawia proces gojenia owrzodzeń” – podkreśla wiceminister.

Według niego projekt list refundacyjnych pojawi się w połowie przyszłego tygodnia, „a na początku kolejnego tygodnia obwieszczenie. Jeszcze trwają ostatnie uzgodnienia”.