Polski sektor stomatologiczny otwarty na konsolidację

Niemal połowa wydatków na prywatną opiekę zdrowotną ponoszona jest w Polsce w segmencie stomatologii. Udział sektora prywatnego w łącznych wydatkach na świadczenia stomatologiczne wynosi aż 85%. „Atrakcyjna perspektywa wzrostu i duże rozdrobnienie rynku sprawiają, że w Polsce rozpoczął się już prawdziwy wyścig w ramach konsolidacji branży stomatologicznej” – uważają eksperci firmy doradczej Upper Finance, specjalizujący się w transakcjach fuzji i przejęć na rynku medycznym.

Wydatki na opiekę stomatologiczną w Polsce osiągnęły w 2018 roku wartość około 11 mld zł. Za dynamiczny wzrost rynku na poziomie 8 proc. odpowiedzialny jest przede wszystkim sektor prywatny. Jego wartość wyniosła w ubiegłym roku aż 9 mld zł. To ponad 40 proc. wszystkich prywatnych wydatków na usługi medyczne w Polsce. Wydatki publiczne na stomatologię utrzymują się na poziomie około 2 mld zł, a tempo wzrostu nie przekracza 1 proc. rocznie.

„Z naszych analiz wynika, że do 2023 roku wartość rynku prywatnych usług stomatologicznych w Polsce wyniesie ponad 15 mld zł. Przy oczekiwanym przez nas wzroście wydatków publicznych na dotychczasowym poziomie, udział wydatków prywatnych w stomatologii zwiększy się w ciągu najbliższych czterech lat do ponad 86% proc.” – ocenia Joanna Szyman, wiceprezes zarządu Upper Finance.

Polska notuje obecnie jeden z najniższych poziomów wydatków na świadczenia stomatologiczne per capita w Europie. W 2018 roku statystyczny Polak wydał na ten cel około 32 euro, tj. ponad dziesięciokrotnie mniej niż Niemiec, czterokrotnie mniej niż Brytyjczyk i dwukrotnie mniej niż Czech. Upper Finance szacuje, że wzrost sektora prywatnego skutkować będzie stopniowym wyrównaniem wydatków na stomatologię w Polsce do poziomu innych krajów europejskich.

„Stomatologia to dziś najbardziej sprywatyzowany segment opieki medycznej w Polsce. Podmioty prywatne odpowiadają aż za 98 proc. tego rynku. To również branża mocno rozdrobniona, w której funkcjonuje aż 25 tys. świadczeniodawców. Konsolidacja to naturalny krok w rozwoju tego segmentu. To odpowiedź nie tylko na atrakcyjne perspektywy wzrostu, ale też coraz wyższą presję kosztową i rosnące wymagania klientów” – podkreśla Marcin Śmigielski, manager ds. fuzji i przejęć w Upper Finance.

Zdaniem ekspertów Upper Finance konsolidacja daje szansę na poprawę efektywności i uzyskanie efektu skali. W odpowiedzi na oczekiwania klientów rosną nakłady inwestycyjne w nowoczesne wyposażenie i technologię, zwiększa się również rola tzw. back office’u (marketing, finanse, zarządzanie, zakupy). Polskie gabinety coraz częściej uzupełniają swoją ofertę, rozszerzają specjalizację, aktywizują laboratoria czy pracownie protetyczne.

„Proces konsolidacji rynku stomatologii trwa w Polsce od 2014 roku. Trzech największych graczy w tym sektorze, tj. Lux Med, Medicover i Enel-Med, dysponuje łącznie około 400 gabinetami i odpowiada za mniej niż 5 proc. rynku. Dla porównania: w Hiszpanii i Wlk. Brytanii sektor usług stomatologicznych jest skonsolidowany w ponad 25 proc. Widzimy ogromne zainteresowanie procesem dalszej konsolidacji polskiego rynku zarówno ze strony inwestorów branżowych, jak i funduszy private equity” – dodaje Joanna Szyman.

Na dojrzałych rynkach europejskich w konsolidację sektora usług stomatologicznych angażują się zarówno liczne wyspecjalizowane fundusze private equity, jak i inwestorzy branżowi. W samym 2018 roku Grupa Bupa, która w Polsce jest strategicznym inwestorem Grupy Lux Med, zrealizowała 23 transakcje tzw. małych akwizycji w Wlk. Brytanii i Irlandii. Wcześniej, w 2016 roku, ta sama grupa pozyskała od funduszu private equity Bridgepoint, Oasis Dental Care – drugą co do wielkości brytyjską sieć stomatologiczną, dysponującą 380 gabinetami. Wartość tej transakcji wyniosła 835 mln funtów i była to jedna z największych tego typu transakcji na świecie. Rynek aktywnie konsoliduje również m.in. Curaeos – sieć klinik stomatologicznych działających pod nazwą DentConnect oraz Dentalcoop w Holandii, Belgii, Danii, Niemczech i we Włoszech.