Rusza program leczniczy wykorzystujący komórki macierzyste w leczeniu dziecięcego porażenia mózgowego

Grupa FamiCord powołuje program leczniczy FamiCord Group Expanded Access Protocol Cord Blood for Cerebral Palsy (Program Podań Krwi Pępowinowej dla Rozwoju Mózgu) wykorzystania autologicznych komórek macierzystych z krwi pępowinowej w leczeniu dziecięcego porażenia mózgowego. Oznacza to dostęp dla pacjentów z całej Europy do innowacyjnych terapii komórkami macierzystymi przeprowadzanych w Polsce. Pierwszym partnerem, z którym firma podejmuje współpracę, jest Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie.

„Program to ukoronowanie naszych prac nad rozwojem badań i praktycznym wykorzystaniem własnych komórek macierzystych oraz poprawy zdrowia pacjentów dotkniętych m.in. dziecięcym porażeniem mózgowym. Wybór Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie na pierwszego partnera jest nieprzypadkowy – poprzedziły go lata wspólnej pracy, badań i sukcesów, jakimi były udane podania u małych pacjentów szpitala. Teraz wspólnie wchodzimy w kolejny etap współpracy, a jej efektami będziemy mogli wkrótce podzielić się z opinią publiczną. Od ponad 30 lat wiemy, że krew pępowinowa to wizytówka medycyny XXI wieku. Naszym zadaniem, jako banku, jest przede wszystkim zabezpieczanie jej dla naszych klientów i ich bliskich, ale też wspieranie badań i akcji edukacyjnych” – podkreśla cytowany w komunikacie Tomasz Baran z należącego do Grupy FamiCord Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Banki skupione w Grupie FamiCord (PBKM wraz z oddziałami w innych krajach Europy, m.in. Węgry, Turcja. Rumunia, Hiszpania, Włochy, Łotwa) zgromadził obecnie ponad 420 tysięcy porcji krwi pępowinowej. Banki te dostarczyły też komórki macierzyste dla ponad 2725 pacjentów w Polsce i za granicą.