Biomed-Lublin trzykrotnie zwiększy produkcję leku GAMMA anty-D

A baby born prematurely in the Bishkek maternity hospital in Kyrgyzstan. Kyrgyzstan has reached amazing results in eradicating newborn mortality. From 1990 to 2016, the neonatal mortality rate was cut in half – from 24 to 12 deaths per 1,000 live births. In the Bishkek maternity hospital, child mortality linked to prematurity decreased by 80 per cent. UNICEF played an important role in this success. Working in close collaboration with the Government, UNICEF helped train hundreds of health care professionals, implemented life-saving medical protocols, and brought crucial equipment, such as devices called CPAP that help premature babies to survive, the first in the country Ambu bags – tiny breathing masks for babies – and special heated mattresses that help to keep newborns warm.

Biomed-Lublin zarejestrował w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych trzy centra krwiodawstwa z USA, jako certyfikowanych dostawców osocza używanego do produkcji leków linii GAMMA anty-D. Biomed rozpoczął już proces produkcyjny z osocza pochodzącego z USA, dzięki czemu pierwsze wyniki sprzedażowe produktów leczniczych wytworzonych w oparciu o ten surowiec będą widoczne już w IV kwartale 2019 r., podała spółka.

Dzięki uzyskanej certyfikacji Biomed Lublin zyskał dostęp do największego na świecie rynku osocza immunizowanego niezbędnego do produkcji leków GAMMA anty-D 50 i 150. W szybkim czasie spółka zaspokoi krajowy popyt oraz rozpocznie sprzedaż zagraniczną produktów z linii GAMMA anty-D, podano.

„Polskie zasoby osocza immunizowanego są zbyt małe, aby móc na ich bazie wyprodukować leki, które zaspokoiłby popyt. Sprowadziliśmy z USA próbną partię osocza i udało nam się uzyskać certyfikat Głównego Inspektora Farmaceutycznego oraz pozostałych urzędów, które tym samym potwierdziły, że surowiec ten spełnia wszelkie normy i wymagania jakościowe. Tamtejszy rynek osocza jest największy na świecie, dzięki temu możemy kupić dowolną jego ilość. To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów, do teraz był to deficytowy lek. Teraz zaspokoimy cały krajowe zapotrzebowanie, a następnie rozpoczniemy sprzedaż zagraniczną. Przy obecnych mocach produkcyjnych, sprzedaż leków GAMMA anty-D 50 i 150 wzrośnie trzykrotnie” – powiedział prezes Biomedu-Lublin Marcin Piróg, cytowany w komunikacie.

Leki linii GAMMA anty-D wykorzystywane są w leczeniu i zapobieganiu chorobie hemolitycznej noworodków, która polega na niezgodności krwi matki i dziecka podczas ciąży. Do tej pory Biomed- Lublin pozyskiwał osocze wyłącznie z Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Polsce. Jednak jego zasoby są zbyt małe, aby na ich bazie zwiększyć produkcję tego leku. Urzędy dopuściły jako nowych dostawców osocza centra krwiodawstwa z Nashville, Birmingham oraz Tuscaloosa w USA, podkreślono.

Sprzedaż leków GAMMA anty-D 50 oraz GAMMA anty-D 150 po trzech kwartałach 2019 roku wyniosła 2,5 mln zł, co stanowi ok. 9,5% w strukturze przychodów. Biomed Lublin jest jedynym producentem preparatów tego typu w Polsce.

Biomed-Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek jest polską firmą farmaceutyczną działającą od 1944 roku. Firma zajmuje się produkcją preparatów leczniczych (leki na receptę, wyroby medyczne oraz odczynniki laboratoryjne, stosowane w laboratoriach biochemicznych i medycznych). Spółka jest notowana na głównym rynku GPW od 2015 r.

(ISBnews)