Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci na Pomorzu – jest ich 4 144, podczas gdy w grudniu 2018 r. było ich 3 619, a w 2015 r. – 1 776. Pod koniec ubiegłego roku w Gdańsku przegłosowano ustawę, zgodnie z którą żłobki i przedszkola publiczne przyznają dodatkowe punkty po okazaniu karty szczepień.
–W Chinach, w mieście Wuhan (stolicy prowincji Hubei) wystąpiła lokalna epidemia nieznanej choroby układu oddechowego. Epidemiolodzy wykluczyli SARS, MERS i ptasią grypę, jednak Światowa Organizacja Zdrowia podejrzewa, że przyczyną może być typ koronawirusa podobny do tego, który wywołał śmiertelne epidemie SARS i MERS. W niedzielę liczba chorych wzrosła do 59.
–Pracownicy Szpitala Czerniakowskiego obawiają się, że po przeniesieniu części oddziałów (laryngologia i okulistyka) do Szpitala Południowego na Ursynowie placówka zostanie zamknięta. Wiceprezydent zaprzecza tym pogłoskom, mimo to mieszkańcy Mokotowa i pracownicy szpitala zawiązali Społeczny Komitet Obrony Szpitala Czerniakowskiego.

Rzeczpospolita
–W Katedrze Biotechnologii Środowiskowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach przeprowadzane są badania nad wykorzystaniem grzybów w procesie oczyszczania ścieków. Grzyby mają zdolność rozkładania wielu związków o skomplikowanej budowie chemicznej, w tym pozostałości substancji przeciwnowotworowych używanych w chemioterapii, które mogą przenikać do środowiska i stanowią dla niego duże zagrożenie.

Puls Biznesu
–Infoscan zaprezentował inwestorom plany na lata 2020-2022. Spółka zamierza skupić się na komercjalizacji rejestratora Med, służącego do diagnostyki bezdechu sennego, a także poszerzyć kompetencje w zakresie opieki nad pacjentem.