Otwarto pierwsze w Polsce Centrum Doskonałości Onkologii Precyzyjnej

Pierwsze w Polsce Centrum Doskonałości Onkologii Precyzyjnej (CDOP) powołano w środę w Narodowym Instytucie Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym (NIO). CDOP ma umożliwić rozwój personalizacji leczenia onkologicznego, czyli bardzo precyzyjne określanie ścieżki terapeutycznej dla pacjentów, uwzględniającej charakterystykę molekularną nowotworów. Centrum zostało powołane uchwałą dyrektora NIO prof. Jana Walewskiego.

Celem CDOP jest umożliwienie prowadzenia wielodyscyplinarnej opieki zdrowotnej nad chorymi na nowotwory z uwzględnieniem charakterystyki molekularnej nowotworu. CDOP umożliwi podejmowanie decyzji o leczeniu standardowym, jak i badaniach klinicznych prowadzonych w NIO-PIB. W centrum prowadzone będą prace naukowe, w tym analiza danych pochodzących z praktyki klinicznej.

„Dopasowujemy leczenie do nowej wiedzy dotyczącej patogenezy nowotworów. Cała koncepcja medycyny precyzyjnej jest związana z postępem wiedzy w zakresie genetyki, ale także analizy danych” – mówił podczas konferencji prasowej prof. Jan Walewski, dyrektor NIO. Zapowiedział, że celem NIO jest także otwarcie platformy, która będzie otwarta na współpracę z innymi jednostkami.

„Musimy coraz dokładniej wiedzieć, któremu pacjentowi podać jaki lek, w jakiej fazie choroby. Dobrze, że jest taki ośrodek, który będzie to analizował, badał i przekazywał tę wiedzę także do innych ośrodków w kraju” – dodawał Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia.

Z kolei prof. Piotr Rutkowski, współtwórca Narodowej Strategii Onkologii podkreślał, że powołanie CDOP stanowi również realizację zadania jakie przed Krajową Siecią Onkologiczną postawiła uchwalona NSO. „Jak pokazują badania w raku płuca i czerniaku po raz pierwszy zanotowaliśmy znaczące spadki śmiertelności. Udało się to osiągnąć właśnie dzięki medycynie molekularnej” – wyjaśniał.