Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z danych Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w ostatnim tygodniu odnotowano ponad 211 tys. nowych przypadków grypy w Polsce. Najszybciej wirus rozprzestrzenia się w woj. mazowieckim i pomorskim. Z powodu grypy w tym sezonie zmarło w Polsce 28 osób, z czego 9 w minionym tygodniu.
–Związek Powiatów Polskich podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Szpitali Powiatowych zaproponował, aby włączyć do szpitali powiatowych prowadzenie i organizację na terenie powiatu podstawowej opieki zdrowotnej. W opinii prezesa Federacji „Porozumienie Zielonogórskie” Jacka Krajewskiego to złe rozwiązanie, ponieważ lekarz rodzinny nie powinien pracować w szpitalu, lecz blisko społeczności lokalnej.

Gazeta Wyborcza
–Szef Światowej Organizacji Zdrowia dr Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył, że w Chinach, skąd rozprzestrzeniła się epidemia koronawirusa SARS-CoV-2, notuje się obecnie mniej nowych zakażeń niż poza ich granicami. Ogółem do wczoraj na całym świecie zarejestrowano ponad 81 tys. zakażeń, zmarło 2 770 osób.

Puls Biznesu
–Pure Biologics jest gotowe do przystosowania projektu AptaPheresis, który ma być wykorzystywany w terapii zespołu Devica, do badań na zwierzętach. Prace mogą się rozpocząć w ciągu roku.