Co drugi Polak ma nadwagę

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w ciągu ostatnich 40 lat populacja osób otyłych zwiększyła się prawie trzykrotnie. Każdego roku odpowiada ona za blisko 3 mln zgonów. 1 marca było obchodzony Światowy Dzień Walki z Otyłością.

Problem otyłości występuje również w Polsce. Statystyki są niepokojące – już co drugi Polak ma nadwagę lub jest otyły. Problem ten postępuje również wśród dzieci. WHO alarmuje, że 1 na 3 europejskich dzieci ma problem z nadwagą lub otyłością. Stanu tego nie poprawiają dorośli, od których dzieci uczą się niezdrowych nawyków. Otyłość w tak młodym wieku przekłada się na całe dorosłe życie, a także powoduje poważne problemy ze zdrowiem, w szczególności wzrost zapadalności na cukrzycę.

„Otyłość jest choroba przewlekłą. Zaczyna się od nadwagi i postępuje stopniowo doprowadzając do otyłości. Zwykle zaczyna się we wczesnym dzieciństwie, kiedy nabywamy złe nawyki żywieniowe, które postępują z wiekiem. Winna jest też mała aktywność fizyczna. Bardzo ważne jest abyśmy już dzisiaj potrafili rozpoznać u siebie nadwagę i jeśli widzimy, że coś jest nie tak, od razu powinniśmy zmienić swoje nawyki żywieniowe. Należy wtedy wprowadzić regularność posiłków i zadbać o aktywność fizyczną” – wyjaśnia cytowana w komunikacie Katarzyna Bukol-Krawczyk, lekarz medycyny rodzinne, dietetyk kliniczny i sportowy w Lux Med. – „Należy też pamiętać, że otyłość nie jest tylko i wyłącznie skutkiem nadmiernego jedzenia. Odpowiadają za nią także zaburzenia hormonalne i metaboliczne oraz zaburzenia w strefie psychicznej. Potrzebna jest nam bardzo często złożona pomoc, ale warto z niej skorzystać żeby dziś walczyć z nadwagą, aby nie obudzić się jutro z otyłością”.