Informacja o kwarantannie już dostępna w eWUŚ

Od dzisiaj, w systemie eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców), potwierdzającym prawo do świadczeń medycznych, udostępniona została informacja o kwarantannie. Dzięki tej zmianie lekarze będą wiedzieć czy pacjent, który zgłosił się na wizytę, nie podlega aktualnie kwarantannie. To zwiększy bezpieczeństwo zarówno personelu medycznego, jak i pozostałych pacjentów – -poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia na swoich stronach.

„Znacznik kwarantanny w EWUŚ został uruchomiony. Przy nazwisku pacjenta pojawia się dopisek KW z terminem końca kwarantanny. Systematycznie zasilamy bazę danych nowymi rekordami osób podlegających kwarantannie – na tą chwilę mamy już ponad 100 tys osób uwzględnionych w bazie” – poinformował na Twiterze Adam Niedzielski, prezes NFZ.

To informacja ważna dla lekarzy, do których zgłaszają się pacjenci. Do tej pory medycy opierali się wyłącznie na oświadczeniu pacjenta – a były przypadki, że pacjenci nie mówili prawdy o swoim stanie zdrowia, narażając na ryzyko zarażenia samych lekarzy, ale także inne osoby oczekujące wraz z nimi na wizytę. O takiej sytuacji informował m.in. Jacek Krajewski, Prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, który na Twitterze alarmował: „jeden z moich kolegów lekarz rodzinny został okłamany przez pacjenta, który nie przyznał się do tego, że ma kwarantannę z uwagi na podejrzenie zarażenia koronawirusem. Takie nieodpowiedzialne zachowanie może pozbawić setki osób dostępu do poradni POZ”.

Informacje o tym, kto znajduje się w kwarantannie i terminie jej zakończenia NFZ na bieżąco pozyskuje z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ).