KE: Wywóz sprzętu ochronnego poza UE będzie wymagał pozwolenia

Wywóz środków ochrony indywidualnej, czyli m.in. masek, okularów ochronnych i odzieży ochronnej poza Unię Europejską będzie wymagał specjalnego pozwolenia od państwa Unii, zapowiedziała Komisja Europejska. Rozporządzenie w tej sprawie zostało wydane dzisiaj i ma obowiązywać przez co najmniej sześć tygodni.

„Wyzwania związane z rozprzestrzenianiem się COVID-19 uzasadniają pilność tego działania. Komisja nie szczędzi wysiłków, aby zaoferować konkretną pomoc naszym obywatelom i wszystkim, którzy się nimi opiekują” – powiedział komisarz ds. handlu Phil Hogan, cytowany w komunikacie.

W Unii istnieje ogromne zapotrzebowanie na sprzęt ochronny pracowników szpitali, służb sanitarnych i służb, zaangażowanych w zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Rozporządzenie, przyjęte w trybie pilnym i opublikowane dzisiaj, nakłada na firmy produkujące sprzęt ochronny czy też pośredników, którzy chcieliby sprzedawać ten sprzęt państwom trzecim, obowiązek uzyskania zezwolenia na wywóz potencjalnych dostosowań i zakresu obecnego środka i przyszłych kroków.

Regulacja ta ma zapobiec przyjmowaniu przez państwa UE indywidualnych rozwiązań, dotyczących handlu tym sprzętem na jednolitym rynku, a także w krajach trzecich.

Komisja ma pomóc państwom członkowskim w ustanowieniu odpowiednich mechanizmów w celu zapewnienia sprawnego i skoordynowanego wdrożenia rozporządzenia, uwzględniając m.in. poziom zaangażowania międzynarodowego, zmiany pilnych potrzeb w UE i poza nią oraz integrację produkcji i łańcuchów dostaw z krajami trzecimi.

Rozporządzenie – w przeciwieństwie do dyrektywy – nie wymaga wdrożenia do ustawodawstwa państw członkowskich. Obowiązuje na poziomie całej Unii.

Dotychczas na świecie zanotowano ponad 169,3 tys. potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 148 krajach.

Wśród państw europejskich najbardziej dramatyczna sytuacja jest we Włoszech (24,7 tys.), Francji (5,4 tys.), Niemczech (5,8 tys.) i Hiszpanii (7,8 tys.).

Liczba zarażonych koronawirusem przekroczyła 1 tys. w: Danii (1,7 tys.), Wielkiej Brytanii (ponad 1,3 tys.), Norwegii (ponad 1,2 tys.), Niderlandach (1,1 tys.) oraz w Szwecji (ponad 1 tys.).

Ponad 800 potwierdzonych przypadków zachorowań stwierdzono w: Belgii (886) i Austrii (860).

Wśród państw Europy Środkowej, zarażenie koronawirusem wykryto w Czechach u 293 osób, w Słowenii u 219 osób, w Rumunii – u 139 osób i w Chorwacji – u 49, a także na Słowacji, Węgrzech stwierdzono po kilkadziesiąt przypadków zarażeń. Odnotowano też zachorowania na koronawirusa w Estonii (171), na Litwie, Łotwie.

Spośród wszystkich dotychczas zarażonych koronawirusem zmarło 6 513 osób, w tym: 1 809 osób we Włoszech, 292 osoby w Hiszpanii, 127 we Francji. A także 35 osób w Wielkiej Brytanii, 20 osób w Niderlandach, po 13 w Szwajcarii i w Niemczech, cztery w Belgii.

Od początku wybuchu epidemii poprawę stanu zdrowia zanotowano ponad 77,2 tys. pacjentów, w tym 2335 pacjentów we Włoszech, 517 pacjentów w Hiszpanii, w Niemczech – 46, w Wielkiej Brytanii – 20 i 12 pacjentów we Francji.

(ISBnews)