Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Zdaniem krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych Andrzeja Horbana najlepszym sposobem na ograniczenie liczby zakażeń jest izolacja domowa. 80% zakażonych, którzy przechodzą infekcję w sposób łagodny, powinno zostać w domu. Osoby, które mają ciężki przebieg choroby, powinny poddać się hospitalizacji.

Rzeczpospolita
–Specjaliści alarmują, że wbrew zapewnieniom resortu zdrowia oddziały zakaźne mogą sobie nie poradzić z epidemią koronawirusa. Każdy chory powinien mieć osobną salę, a to oznacza, że Polska dysponuje tylko tysiącem miejsc (a nie blisko trzema tysiącami), podkreślił prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak. Jego zdaniem problemem jest również zbyt mała liczba specjalistów chorób zakaźnych.
–Zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Onkologicznego dr Beata Jagielska uważa, że Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030 proponuje optymalny program diagnostyki i leczenia nowotworów. Strategia obejmuje wszystkie najważniejsze obszary: wzmocnienie kadr, profilaktykę i edukację oraz poprawę ścieżki pacjenta.