Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Czworo mieszkańców Seattle (USA) otrzymało szczepionkę na koronawirusa. Szef Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych dr Anthony Fauci zapowiedział, że w testach weźmie udział 45 zdrowych ochotników. Mimo przyspieszonych procedur szczepionka zostanie dopuszczona do masowego stosowania za co najmniej rok.

Rzeczpospolita
–Pracodawcy RP apelują do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o wydłużenie okresu ważności kończących się właśnie badań lekarskich pracowników. Być może takie rozwiązanie znajdzie się w specustawie, nad którą pracuje rząd.

Dziennik Gazeta Prawna
–13 marca Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych wydał pozytywną decyzję we wspomaganiu walki z koronawirusem dla arechinu. Spowodowało to natychmiastowe wykupienie leku z aptek i hurtowni. Arechin stosowany jest m.in. w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, tocznia rumieniowatego czy porfirii skórnej późnej. W firmie Adamed Pharma produkującej lek uruchomiona została dodatkowa produkcja.

Puls Biznesu
–Lux Med odnotował 2 mld zł przychodów w 2019 r., co oznacza wzrost o 14% r/r. Spółka koncentruje się na przejęciach uzupełniających kompetencje w poszczególnych specjalizacjach. Jedną ze specjalizacji, w której grupa zamierza się rozwijać, jest psychiatria. Prezes Anna Rulkiewicz zapowiada, że aktywność transakcyjna w 2020 r. powinna być podobna jak rok wcześniej.