Rząd odwołuje imprezy masowe. To reakcja na koronawirusa

„Podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych spełniających warunki zawarte w art. 3 w ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych” – poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Chodzi m.in. o zakaz imprez, odbywających się na stadionach z udziałem powyżej 1 tys. osób oraz imprez w hali z udziałem 500 osób. Jak podkreślał takie są wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

„Lepiej zapobiegać. Rozważamy także dalsze kroki, by powstrzymać epidemię, ale o tym poinformujemy później” – uzupełniał premier.

Jak dodawał minister zdrowia Łukasz Szumowski obecnie w Polsce mamy 18 przypadków koronawirusa. Pacjenci znajdują się w szpitalach: w Ostródzie (dwie osoby), w Warszawie (dwie osoby), w Krakowie (jedna osoba), w Raciborzu (pięć osób), we Wrocławiu (trzy osoby), w Zielonej Górze (jedna osoba), w Szczecinie (dwie osoby) i w Poznaniu (jedna osoba). Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował dziś o osiemnastym przypadku zachorowania. Jeden pacjent, 73-letni mężczyzna przebywający w szpitalu we Wrocławiu, jest w stanie ciężkim.

„Mamy szansę ograniczyć zakres rozprzestrzeniania się koronawirusa” – podkreślał Szumowski. – „W innych krajach notuje się zachorowania po kilkaset przypadków dziennie. To pokazuje, że musimy być gotowi i przygotowani. Dajmy pracować służbom medycznym”.

Jednocześnie rząd zaleca uczelniom wyższym zawieszenie udziału w międzynarodowych konferencjach, wymiany studentów itp. Na razie nie przewiduje się odwołania lekcji w szkołach ani zajęć na uczelniach, ale rząd rozważa i to wyjście.

Tuż po posiedzeniu rządu zwołano Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Temat – stan epidemiologiczny kraju.

Dotychczas na świecie zanotowano około 114,5 tys. potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 115 krajach. Najwięcej w Chinach (ponad 80,7 tys.), Włoszech (ponad 9,1 tys.), Korei Płd. (ponad 7,5 tys.) i Iranie (ponad 7,1 tys.).

Spośród wszystkich dotychczas zarażonych zmarło 4 026 osób, w tym: ponad 3 tys. w Chinach, 463 osób we Włoszech, po 30 osób we Francji i w Hiszpanii. A także pięć osób w Wielkiej Brytanii, cztery w Niderlandach i dwie w Niemczech.

Od początku wybuchu epidemii udało się wyleczyć ponad 64 tys. pacjentów, w tym 724 pacjentów we Włoszech, 32 – w Hiszpanii, 18 – w Niemczech i 12 – we Francji.