Szumowski: testy tylko dla osób z objawami

„Dzisiaj rozdysponowaliśmy 6,5 tys. opakowań Arechinu do szpitali zakaźnych, do szpitali jednoimiennych, po to, aby personel wykorzystywał ten potencjał ewentualnie zgodnie ze swoją najlepsza wiedzą” – poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że rozdysponowywane są także środki ochrony osobistej dla ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych oraz do szpitali.

Pytany o środki ochrony poinformował, że dziś do wojewodów zostały wydane dyspozycje zabezpieczenia ratowników. Ma do nich trafić 13 tys. masek i 6 tys. kombinezonów. „Do diagnostów, którzy są na pierwszej linii frontu – 4 tys. kombinezonów, 6,5 tys. masek i 25 tys. rękawic do laboratoriów WSSE” – wyliczał minister.

Jak przypomniał do szpitali zakaźnych, jednoimiennych dotarło już po 1 tys. masek i 1 tys. kombinezonów, a także gogle ochronne.

„Cały czas działamy w zakresie uzupełnienia rezerw, które mogłyby być później rozdysponowane do szpitali i oddziałów zakaźnych” – zapewniał.

Z kolei pytany o testowanie pracowników medycznych zaznaczył, że „testowanie osoby bezobjawowej w tej chwili nie ma sensu, ponieważ dopiero wynik testu może być jakkolwiek miarodajny dopiero po 7 dniach”.
„Stąd instrukcja dla tych krytycznych zawodów, jakimi są zawody medyczne, że od kontaktu, ale też podkreślam – bezpośredniego, bliskiego, a nie przejście na korytarzu, kwarantanna może być decyzją służb sanitarnych skrócona po 7 dniach, z ujemnym wynikiem testu, tak jak to było stosowane już wielokrotnie” – wyjaśniał Szumowski.