Fundacja Grupy PKP przekazała sprzęt do Sanepidu w Warszawie

Fundacja Grupy PKP przekazała sprzęt diagnostyczny za ponad 800 tys. zł Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (WSSE) w Warszawie, podały PKP. Fundacja ze środków otrzymanych od darczyńców zakupiła aparaturę umożliwiającą wykrywanie obecności wirusa SARS-CoV-2 w materiale klinicznym.

W dobie walki z koronawirusem pracownicy i wolontariusze Fundacji Grupy PKP zaangażowali się w pomoc kolejarzom będącym na służbie. Otrzymali maseczki ochronne, by w bezpiecznych warunkach wykonywać obowiązki służbowe. Kolejnym krokiem było zebranie środków na działania diagnostyczne i profilaktyczne. W efekcie spółki Grupy PKP przekazały ponad 5 mln zł za pośrednictwem Fundacji Grupy PKP na rzecz walki z koronawirusem. Obecnie w ramach tych działań Fundacja Grupy PKP zakupiła aparaturę umożliwiającą wykrycie obecności wirusa SARS-CoV-2 w materiale klinicznym, poinformowano.

Dział Laboratoryjny WSSE w Warszawie prowadzi diagnostykę w kierunku wykrycia obecności wirusa SARS-CoV-2 w materiale klinicznym. Badania są prowadzone metodami molekularnymi (Real-Time PCR), które pozwalają na wykrycie obecności specyficznych genów wirusa w badanej próbce, wynika z komunikatu.

„W chwili obecnej zespół diagnostów wykonuje wszystkie etapy badania manualnie, co jest czasochłonne i pracochłonne. W celu usprawnienia pracy potrzebna jest automatyzacja, zwłaszcza pierwszego etapu – izolacji i oczyszczenia materiału genetycznego wirusa. Zakup aparatury pozwoli odciążyć personel i zautomatyzować ten najbardziej newralgiczny etap badania. Dzięki zakupowi nowej aparatury laboratorium WSSE w Warszawie będzie w stanie wykonywać więcej testów w ciągu doby, a tym samym skuteczniej walczyć z epidemią COVID-19” – powiedziała zastępca dyrektora ds. laboratorium WSSE Marta Pakieła, cytowana w komunikacie.

„W dobie epidemii zapewnienie sprzętu placówkom medycznym oraz diagnostycznym, tak jak w przypadku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie to konieczność. Fundacja Grupy PKP oraz spółki z Grupy PKP poprzez zakup specjalistycznej aparatury dołożyły swoją cegiełkę w dobie światowej walki z epidemią. Dla nas jest to czas, w którym w zmorzyliśmy działania również w postaci wolontariatu” – podkreśliła podkreśla prezes Fundacji Grupy PKP Katarzyna Kucharek, również cytowana w komunikacie.

Fundacja dokłada swoją cegiełkę na rzecz walki z COVID-19 poprzez:

– dystrybucję maseczek ochronnych wyprodukowanych przez Modus Przedsiębiorstwo Odzieżowe wśród kolejarzy pozostających w czynnej służbie – firma na co dzień zajmuje się szyciem mundurów kolejowych, ale ekspresowo przestawiła produkcję na maski;

– wsparcie pracowników Kolejowej Medycyny Pracy w środki ochrony osobistej;

– przekazanie maseczek ochronnych pracownikom na place budowy, na których realizowane są inwestycje kolejowe, w czasie, gdy tak istotne jest utrzymanie miejsc pracy;

– dostarczanie artykułów pierwszej potrzeby pracownikom kolei i emerytom przebywającym na kwarantannie domowej;

– przekazywanie sprzętu komputerowego dzieciom uczącym się zdalnie, w szczególności z rodzin w trudnej sytuacji materialnej; podsumowano.

(ISBnews)