Lek na COVID-10 powstanie z tytoniu?

Amerykańska firma biotechnologiczna Kentucky BioProcessing (KBP) należąca do British American Tobacco (BAT), pracuje nad szczepionką przeciw COVID-19. Obecnie przechodzi ona testy przedkliniczne. Jeśli badania powiodą się, BAT ma nadzieję, że przy wsparciu odpowiednich partnerów oraz agend rządowych, będzie można wyprodukować między 1 a 3 mln dawek szczepionki tygodniowo, począwszy od czerwca.

Potencjalna szczepionka przeciwko COVID-19 bazuje na technologii opartej o szybkorosnące rośliny tytoniu. „Proces ten ma dużą przewagę w porównaniu z konwencjonalnymi technologiami produkcji szczepionek:

• Jest on potencjalnie bezpieczniejszy ponieważ rośliny tytoniu nie wytwarzają patogenów, które wywołują choroby u ludzi.
• Pozwala on też na szybsze wytworzenie szczepionki, ponieważ składniki szczepionki odkładają się szybciej na roślinach tytoniu – w ciągu zaledwie 6 tygodni w porównaniu z kilkoma miesiącami przy użyciu konwencjonalnych metod.
• Formulacja szczepionki tworzona przez KBP pozostaje stabilna w temperaturze pokojowej, podczas gdy szczepionki produkowane metodą tradycyjną przeważnie wymagają chłodzenia.
• Zakłada się, że szczepionka ta pozwoli uzyskać efektywną odpowiedź immunologiczną już po podaniu jednej dawki” – informuje firma w komunikacie.

KBP sklonowała ostatnio fragment sekwencji genetycznej COVID-19, co pozwoliło na wytworzenie potencjalnego antygenu – substancji, która wywołuje odpowiedź immunologiczną organizmu, a w szczególności produkcję przeciwciał. Antygen ten został następnie wprowadzony do rośliny tytoniowej w celach reprodukcji, a potem kiedy rośliny zostały zebrane został on oczyszczony i obecnie poddany jest testom przedklinicznym.

W 2014 roku, firma KBP wyprodukowała ZMapp™, preparat stosowany w leczeniu wirusa Ebola. Przy produkcji tego leku KBP współpracowało z kalifornijską firmą Mapp BioPharmaceuticals oraz z Amerykańską Agencją ds. Zaawansowanych Badań i Rozwoju (BARDA).

Dr David O’Reilly, dyrektor badań naukowych, BAT powiedział: „KBP od pewnego czasu pracuje nad alternatywnymi sposobami wykorzystania możliwości technologicznych, wiedzy i badań, jakimi dysponują producenci wyrobów tytoniowych. Jednym z takich alternatywnych zastosowań jest opracowanie szczepionek roślinnych. Jesteśmy zaangażowani w globalne wysiłki na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się Covid-19 przy użyciu tej technologii”.

To nie jedyne badania nad wykorzystaniem tytoniu. Także Philip Morris International pracuje nad podobnym rozwiązaniem, o czym pisaliśmy: Szczepionka przeciwko koronawirusowi powstanie z tytoniu? 

Na całym świecie toczą się prace nad około 80 lekami i szczepionkami mających zwalczać koronawirusa.