Łukasiewicz wyprodukował respirator dla dwóch pacjentów jednocześnie

Łukasiewicz – Instytut Techniki i Aparatury Medycznej wyprodukował już 100 urządzeń do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora. O uruchomieniu produkcji instytut informował już 23 marca. W piątek (10 kwietnia) pierwsza partia kilkunastu sztuk urządzenia została skierowana do ośrodków medycznych na testy kliniczne.

Pozostałe aparaty Ventil zostaną rozesłane do kolejnych placówek medycznych po Świętach Wielkanocnych.

Aparat Ventil opracował zespół naukowców z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN kierowany przez prof. Marka Darowskiego. Wynalazek ten pomoże w zwiększeniu liczby pacjentów, którzy będą mogli skorzystać z dostępnych w Polsce respiratorów. Może mieć to szczególne znaczenie w leczeniu chorych na COVID-19. Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które złożyło zamówienie na kolejne sto sztuk urządzenia.

„Dalsza produkcja zależeć będzie od zamówień, przy czym wprowadzanie ich na rynek poza badaniami klinicznymi może rozpocząć się po uzyskaniu certyfikatu, które – jak szacujemy – może mieć miejsce na początku maja” – wyjaśnia cytowany w komunikacie Janusz Wróbel, dyrektor ŁUKASIEWICZ-ITAM.