Rząd przedłuża obowiązujące obostrzenia. Od 16 IV obowiązek zasłaniania ust i nosa

„Zdajemy sobie sprawę, że ten okres narodowej kwarantanny jest dla nas wszystkich uciążliwych, ale wszystkie analizy pokazują, że gdyby nie to to mielibyśmy nie 5 tys. zachorowań a nawet 40 tys.” – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

„Jest szansa na przejęcie kontroli nad zachorowaniami na koronawirusa” – podkreślał Premier zapowiadając jednocześnie, że po Świętach rząd przedstawi „przemyślany plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej”.

Jak mówił obostrzenia obowiązujące w handlu i usługach zostają przedłużone do 19 IV. Do 3 maja zamknięte pozostają granice, nadal będzie obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.

A do 26 IV zamknięte zostaną szkoły, przedszkola, żłobki. To oznacza, że jednocześnie zostanie przedłużone wypłacanie zasiłków opiekuńczych dla rodziców. Przesunięte zostaną także egzaminy maturalne i dla ośmioklasistów. Nowe terminy zostaną podane na 3 tyg. przed planowanym terminem przeprowadzenia tychże.

Z kolei zakaz organizowania imprez masowych i zgromadzeń zostaje utrzymany do odwołania.

Od przyszłego czwartku (od 16 kwietnia) będzie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

„Nie musi to być maseczka, może być chustka, szalik” – zapowiedział Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Na pytanie czy będą sankcje za złamanie tego obowiązku nie odpowiedział. Tak jak i na pytanie skąd te maseczki (brakuje ich w aptekach) wziąć.

Komunikat jest dostępny: https://www.gov.pl/web/koronawirus/zasady-na-dluzej