Semeniuk z MR: Wyłoniono 10 startupów, które mają pomóc w walce z COVID-19

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna (ŁSSE) wyłoniła dziesięć startupów, które przedstawiły innowacyjne rozwiązania z zakresu technologii medycznych, pomocne w walce z COViD, poinformowała wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

„Te inwestycje w czasie koronawirusa odgrywają bardzo ważną rolę, szczególnie w regionach […] pozwolą nie tylko przedsiębiorcom, ale i społeczeństwu przetrwać ten najtrudniejszy czas” – powiedziała Semeniuk podczas wideokonferencji.

Zaznaczyła, że w tym momencie innowacyjne przedsięwzięcia zwłaszcza w dziedzinie medycyny i edukacji pozwolą lepiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości gospodarczej.

Do udziału w konkursie, organizowanym przez ŁSSE zgłosiło się 140 startupów. Wsparcie dostaną m.in. twórcy: robota opiekujący się chorymi na COVID-19, urządzenia monitorującego online stan chorych przebywających w domach, lampa do dezynfekcji czy system do walki z tzw. fake newsami.

Prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Marek Michalik przypomniał, że strefa pomaga w akceleracji start-upów i od kilku lat w ramach projektu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) kojarzy młode polskie firmy technologiczne z dużymi korporacjami.

„Pomysł związany ze startupami przyszedł ten przyszedł nam do głowy właściwie od razu. […] Szybko ustaliliśmy, że naszymi partnerami będą firmy Ericsson i Indigo Nails. Rozpisaliśmy ten konkurs, zaprosiliśmy młode polskie technologiczne firmy do współpracy” – powiedział Michalik.

Ale – jak zaznaczył – liczba zgłoszeń przerosła oczekiwania. Dlatego chociaż początkowo planowano wybór zdecydowano o wyborze 10, a nie jak początkowo planowano 2 projektów.

Wśród wybranych projektów jest robot, którzy będzie mógł służyć w szpitalach np. przy podawaniu leków, przy wykonywaniu prostych badań, by ograniczyć kontakt personelu medycznego z osobami zarażonymi. Kolejne to urządzenie do monitorowania stanu zdrowia osób, które są w izolacji, lampa do dezynfekcji czy maseczka o niskim oporze powietrza dla osób z trudnościami w oddychaniu. Łączna wartość grantów to 1,5 mln zł.

(ISBnews)