Szumowski: musimy nauczyć się żyć z epidemią przez 1,5 roku, może 2 lata (wideo)

„Będziemy musieli nauczyć się żyć z epidemią przez najbliższy czas. Nie ma takich danych, które mogły z całą pewnością powiedzieć, że epidemia wygaśnie za miesiąc, dwa, pięć miesięcy. Jedyną datą, która jest pewna to pojawienie się szczepionki i leków” – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji.

Minister zdrowia poinformował też, że zasada trzech „I” będzie obowiązywała przez 1,5 roku, 2 lata.

Pytany jak długo trzeba będzie zakrywać nos i usta odpowiedział, że „tak długo, dopóki nie pojawi się szczepionka”. Szumowski poinformował, że regulacje dotyczące szkół i przedszkoli zostaną podane oddzielnie.

„Nie wpisaliśmy do tego planu dat świadomie” – zaznaczył.

Minister podkreślił, że musimy mieć nowoczesne leki, nowoczesne terapie i musimy mieć na to środki.

„Medycyna jest związana z finansami na całym świecie, w Polsce również. Dlatego w perspektywie roku, czy półtora nie możemy pozwoli c sobie na całkowita izolację. Musimy wprowadzić zasady bezpiecznego, możliwie bezpiecznego funkcjonowania” – dodał Szumowski.

Obecnie na świecie toczy się ok. 80 badań i prób klinicznych nad lekiem na koronawirusa. Szczepionka może się pojawić w masowym użyciu za ok. półtora roku.

Nowe zasady będą obowiązywać od poniedziałku, 20 kwietnia br. ale jak powiedział Szumowski, korzystajmy z nich rozsądnie.

„Możliwość pójścia do lasu, możliwość pójścia do parku dają nam pewien oddech, ale używajmy ich z dużym rozsądkiem. To nie jest zachęta do nieograniczonego przebywania w tych przestrzeniach. Cały czas powinniśmy się maksymalnie izolować” – zaznaczył minister zdrowia.