Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Zespół naukowców z Wydziału Inżynierii Przemysłowej i Systemów The Hong Kong Polytechnic University opracował laserowy proces produkcji, który polega na nakładaniu kilku warstw arkusza węgla na dostępne w sprzedaży maski z włókniny. Powłoka grafenowa sprawia, że do masek nie może przylec zakażona wydzielina, ponadto zyskują one zdolność do samooczyszczania.

Gazeta Wyborcza
–Minister zdrowia Łukasz Szumowski, w nawiązaniu do wykrytej przez „GW” „transakcji maseczkowej”, podkreśla, że problem nieuczciwych kontrahentów w czasie epidemii dotyczy wielu krajów na świecie. Resort zdrowia zapewnia z kolei, że instruktor narciarstwa Łukasz G. potraktowany został jak każdy inny przedsiębiorca. Jak podaje jednak „GW”, Łukasz G. nigdy nie zajmował się obrotem sprzętem medycznym, a działalność gospodarcza, na konto której przyszła zapłata za maseczki, została założona przez jego żonę dopiero 30 marca br.

Dziennik Gazeta Prawna
–Ze względu na sytuację epidemiczną Śląska nie wyklucza się selektywnego odmrażania poszczególnych regionów, w zależności od natężenia choroby na danym obszarze. Jak podaje DGP, trwają narady nad wskaźnikiem, który mógłby być brany pod uwagę przy odmrażaniu kolejnych powiatów.
–Nowelizacja rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach zakłada, że pacjenta do odbywania kwarantanny w izolatorium skierować może nie tylko lekarz, lecz także państwowy inspektor sanitarny. Ma to usprawnić proces kierowania pacjenta do izolatorium.