Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Ministerstwo Zdrowia podkreśliło wadliwość kolejnej partii maseczek sprowadzanych z Chin, „Rz” w kilku źródłach potwierdziła, że może chodzić o środki ochrony kupione dzięki wsparciu z Kulczyk Foundation. Eksperci podkreślają, że wadliwość maseczek może wynikać z różnic między normami chińskimi i europejskimi – chińska norma KN95 powszechnie uważana jest za ekwiwalent europejskiej FFP2, jednak są między nimi szczegółowe różnice.
–W pierwszym miesiącu kwarantanny społecznej spowodowanej koronawirusem w większości specjalizacji wykonano 70% średniej wizyt za styczeń i luty, podał Narodowy Fundusz Zdrowia. Największe spadki dotyczą ortopedii i traumatologii (33% mniej w stosunku do średniej ze stycznia i lutego) oraz ginekologii i położnictwa, a także kardiologii (26% mniej wizyt).

Gazeta Wyborcza
–Jak podaje GW, Andrzej Izdebski, prezes firmy E&K, od której resort zdrowia kupił 12 tys. respiratorów w wyjątkowo wysokiej cenie (w porównaniu do średniej wartości tych urządzeń medycznych), był zamieszany w nielegalny handel bronią. Ponadto wśród 4 modeli respiratorów kupionych od E&K na rynku znany jest tylko jeden z nich – Bellavista 1000e.