Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Najpóźniej we wtorek rząd podejmie decyzję o luzowaniu zasad dot. zasłaniania ust i nosa, zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Nakaz noszenia maseczek prawdopodobnie wciąż będzie dotyczył zatłoczonych, zamkniętych przestrzeni, np. sklepów i komunikacji miejskiej.

Dziennik Gazeta Prawna
–Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że docierają do niego informacje o nieprawidłowościach w kilku sieciach aptecznych, m.in. rozliczaniu kierowników aptek z liczby wystawionych recept farmaceutycznych oraz sprzedawaniu żeli antybakteryjnych w tzw. pakietach ochronnych, czyli razem z suplementami diety mającymi rzekomo wzmacniać odporność. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński powiedział, że pierwsze działania kontrolne wobec podejrzanych transakcji są już w toku.
–Według WHO szczepienia przeciw odrze i różyczce powinny pozostać priorytetem mimo pandemii, jednak liczba niezaszczepionych dzieci rośnie. Dzieje się tak, ponieważ przychodnie ograniczyły przyjmowanie pacjentów ze względu na wytyczne epidemiologiczne. Ponadto problemem są okrojone zespoły placówek oraz utrudniony kontakt z przychodniami. Pierwszeństwo w szczepieniu mają noworodki, dzieci starsze muszą poczekać – nawet do lipca.

Gazeta Wyborcza
–Jak podaje gazeta, bracia Łukasz i Marcin Szumowscy od lat tworzyli sieć biznesowych połączeń. Spółka OncoArendi, której prezesem jest Marcin Szumowski, otrzymała ok. 300 mln zł dotacji od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, podlegającego resortowi nauki. To w tym resorcie w 2016 r. zaczął swą karierę w rządzie PiS Łukasz Szumowski. W ośmioletniej historii OncoArendi żadna z cząsteczek nie wyszła poza fazę badań laboratoryjnych.