Automatyczna kabina do dezynfekcji – rozwiązanie ułatwiające walkę z koronawirusem

Nawet 300 osób na godzinę może zdezynfekować kabina wprowadzana właśnie na rynek przez polski startup, firmę Celius. Przed dezynfekcją kabina automatycznie zmierzy temperaturę, zeskanuje twarz wchodzącej osoby i przeprowadzi proces odkażania. To rozwiązanie między innymi dla galerii handlowych, hoteli, szpitali czy szkół, chcących się zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem koronawirusa.

Startup Celius (zajmujący się także rozwojem platformy do zarządzania kryzysowego w firmach), to uczestnik programu inkubacji w Unicorn Hub w ramach Platformy Startowej dla Polski Wschodniej stworzonej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Firma na polskim rynku oferuje 3 wersje kabin, w zależności od potrzeb firm i instytucji oraz nasilenia ruchu. Podobne rozwiązania są znane i stosowane już za granicą. Najbardziej zaawansowane urządzanie TDC 12 to kanał do dezynfekcji, ważący ponad 250 kg. Zanim rozpocznie się proces dezynfekcji kabina automatycznie skanuje twarz człowieka za pośrednictwem mikrofal, mierzy temperaturę analizując obraz termiczny i ma możliwość zapisywania rysów twarzy badanej osoby. Jeśli człowiek ma wyraźnie podwyższoną temperaturę ciała urządzenie uruchamia alarm dźwiękowy i polska komenda głosowa informuje o podwyższonej temperaturze. Wszystko dzieje się automatycznie a komendy informujące o przebiegu całego procesu są wydawane w języku polskim. Jeśli temperatura jest w normie osoba badana przechodzi do części dezynfekującej urządzenia poprzez śluzę.

„Dezynfekcja trwa ok. 5-10 sekund. Według naszych analiz w ten sposób można odkazić nawet do 300 osób na godzinę. Do całego procesu używany jest certyfikowany środek polskiej produkcji nieszkodliwy dla ludzi w postaci tzw. suchej mgły, która rozpylana jest poprzez atomizację ultradźwiękową. Odkażana jest cała postać człowieka w tym podeszwy butów. Takie urządzenie to znakomite rozwiązanie wspomagające walkę z koronawirusem, które może być używane zarówno w biurach, hotelach, bankach, galeriach handlowych, ale także przed stadionami czy w szkołach” – komentuje cytowany w komunikacie Michał Lorenc, prezes  Celius.

Pierwsza kabina sprowadzona do Polski rozpoczęła testową pracę w hotelu Holiday INN w Józefowie koło Warszawy. Jednymi z pierwszych osób testujących urządzenie do dezynfekcji byli pracownicy hotelu, a także byli operatorzy polskich formacji specjalnych, wyspecjalizowani w zakresie bezpieczeństwa chemicznego i biologicznego z firmy Alpha One.

Do dezynfekcji używany jest certyfikowany polski produkt firmy Bio ActiW bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Badania potwierdzają jego szybkie i skuteczne działanie przeciwko wirusom, w tym COVID-19.

Najbardziej zaawansowana kabina kosztuje około 40 tysięcy złotych, najtańsza ponad 20 tysięcy złotych. Urządzenia można nabywać w leasingu.

Startup Celius powstał kilka miesięcy temu w Lublinie. Firma rozpoczęła działalność dzięki Platformie Startowej Unicorn Hub, która ma na celu wspieranie innowacyjnych pomysłów biznesowych, ze szczególnym uwzględnieniem branż takich, jak: IT / ICT, Medycyna / Zdrowie Publiczne, Smart City / Transport. Do tej pory Unicorn Hub wyinkubował 40 startupów z ponad 400 zgłoszonych pomysłów. Program został stworzony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.