Prezes Gemini Polska: aptekarze zajmą się diagnostyką chorób cywilizacyjnych (wideo)

Od wielu miesięcy w aptekach trwają przygotowania do wejścia w życie opieki farmaceutycznej. Nad projektem ustawy pracuje obecnie Sejm. Artur Łakomiec, prezes Gemini Polska w rozmowie z ISBnews.TV wyjaśnia jak apteki przygotowują się do nowych przepisów? Jakich porad będą udzielać farmaceuci?

Na pierwszy ogień idą choroby cywilizacyjne.

„Wybraliśmy pierwszą grupę terapeutyczną, którą chcemy się zająć. Jest nią kardiologia. Chcemy opracować szczegółowe procedury pomocy pacjentom w przypadkach chronicznych dotyczących kardiologii oraz niezdiagnozowanych chorób kardiologicznych” – wyjaśnił Artur Łakomiec.

„Apteka będzie miejscem, gdzie pacjent będzie mógł zdiagnozować swój stan zdrowia w tym zakresie” – dodał.

Aktualne pozostaje pytanie, jak apteka ma stać się przyjaznym miejsce dla pacjenta.

„Musimy zacząć od przemyślenia jak mają wyglądać procedury i technologia, która będzie pomagała farmaceucie w zdiagnozowaniu problemów bardzo, bardzo wielu pacjentów” – mówił prezes Gemini Polska.

Inną ważną kwestią – zdaniem prezesa Łakomca – jest  współpraca między pacjentem, farmaceutą i lekarzem. Często pacjenci chodzą do różnych lekarzy, mają przepisane różne leki a farmaceuta ma szansę zweryfikować, że między przyjmowanymi lekami dochodzi do interakcji.

„Jaką zastosować procedurę, aby dać znać lekarzowi, że przepisał leki, które są w konflikcie z innymi lekami?” – zastanawiał się Artur Łakomiec.