Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–W maju co piąta placówka nie prowadziła zapisów na badania onkologiczne, a co trzeci pacjent potwierdził, że jego wizyta bądź badanie zostały odwołane, wynika ze statystyk fundacji Alivia. O 50% r/r spadła również liczba kart DiLO umożliwiających szybką ścieżkę onkologiczną.
–Naczelna Izba Aptekarska zaapelowała do ministra zdrowia, aby przesunąć – do 1 lipca 2021 r. – datę wejścia w życie przepisu wprowadzającego kary w przypadku błędów w zakresie weryfikacji autentyczności leków. Zdaniem NIA nie ma ryzyka, że brak sankcji rozzuchwali nieetycznie postępujących właścicieli aptek.

Gazeta Wyborcza
–Jak podaje „GW”, dokumenty podpisane przez przedstawicieli KGHM, w tym prezesa Marcina Chludzińskiego, potwierdzają – niezgodnie z prawdą – jakość zakupionego w Chinach sprzętu, a także zobowiązują do niedystrybuowania maseczek wśród personelu medycznego, co z kolei przeczy zapewnieniom KGHM i premiera, że maseczki będą przeznaczone m.in. do szpitali.
–W Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza w Krakowie wykonano pierwszą w Polsce i drugą na świecie operację endoskopowego wycięcia tarczycy przez przedsionek jamy ustnej przy użyciu neuromonitoringu.

Rzeczpospolita
–W poniedziałek wykryto 599 zakażeń koronawirusem – najwięcej od początku epidemii, rekordowy był także miniony weekend (1151 zakażeń). W związku z tym część specjalistów uważa, że koniec epidemii został ogłoszony przedwcześnie, a resort zdrowia pospieszył się z likwidacją jednoimiennych szpitali zakaźnych. Zdaniem prezesa Porozumienia Chirurgów Skalpel dr. Krzysztofa Hałabuza jeżeli szpital covidowy ma obłożenie na poziomie kilkunastu procent, można zdecydować o jego likwidacji, ale w okolicznych placówkach powinno wydzielić się specjalne oddziały dla zakażonych.