Instytut Matki i Dziecka dostał respiratory

Instytut Matki i Dziecka w Warszawie otrzymał wsparcie finansowe od Caritas Polska w kooperacji z Lidl Polska. Dzięki niemu zakupił respiratory, które trafiły do Kliniki Intensywnej Terapii i Anestezjologii IMID, jako wsparcie w zabezpieczeniu pacjentów przed wirusem SARS-CoV-2. Wartość sprzętu to ponad 200 tysięcy złotych.

Instytut Matki i Dziecka w Warszawie to szpital i instytut badawczy zajmujący się zdrowiem dzieci, młodzieży oraz kobiet. Zabezpieczenie przed koronawirusem jest tutaj niezwykle ważne – pacjentami Instytutu są osoby z chorobami onkologicznymi, neurologicznymi czy dzieci przedwcześnie urodzone, których odporność nie jest całkowicie wykształcona.

„Dzięki wsparciu Caritas Polska i Lidl Polska jesteśmy w stanie kupić dwa respiratory, które będą służyć pacjentom IMID jako zabezpieczenie w przypadku pogorszenia stanu zdrowia. Klinika Anestezjologii i Oddział Intensywnej Terapii hospitalizuje najciężej chorych pacjentów Instytutu i oraz noworodki, niemowlęta i starsze dzieci przyjęte z innych szpitali” – podkreśla cytowany w komunikacie dr n. med. Tomasz Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka.

Respiratory zostały zakupione w ramach akcji #WdzięczniMedykom, która została uruchomiona przez Caritas Polska w odpowiedzi zapotrzebowanie szpitali i placówek medycznych znajdujących się na pierwszej linii frontu walki z epidemią koronawirusa. Inicjatywę wsparło kilkunastu partnerów Caritas, w tym Lidl Polska. Równolegle została uruchomiona zbiórka pieniędzy od darczyńców indywidualnych, żeby stopniowo zwiększać zakres i skalę działania. Środki te pozwolą na przekazanie szpitalom oraz domom opieki społecznej w całej Polsce m.in. 100 respiratorów, ponad 300 tys. maseczek chirurgicznych, ponad 50 tys. masek KN95, ponad 200 tys. rękawiczek ochronnych, 10 tys. kombinezonów ochronnych, 2 tys. przyłbic oraz kilkanaście specjalistycznych łóżek szpitalnych.

Respiratory SERVO- u, które trafią do Instytutu Matki i Dziecka, to najnowsze technologicznie, wysokiej klasy stanowiska do wentylacji przeznaczone dla dorosłych i dzieci. Skonstruowane na zamówienie i kompatybilne z pozostałym sprzętem medycznym Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii zostały wyposażone w podstawowe i zaawansowane tryby wentylacji. Inwestycja jest długoterminowa – dzięki zastosowaniu czujników tlenu sterowanych elektrycznie, nie wymagających okresowej wymiany i obsługi, koszty eksploatacji zostały ograniczone.

„Wybraliśmy akurat te respiratory z dwóch powodów. Pierwszy z nich to fakt, że są uniwersalne i skutecznie wentylują pacjentów bez ograniczeń wagowo-wiekowych. Można je zastosować u noworodków, dzieci przedwcześnie urodzone czy dorosłych pacjentów o wadze do 150 kg” – wyjaśnia lek. med. Joanna Stankiewicz, Kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii. – „Respiratory są wyposażone również w funkcję, która pozwala na idealną synchronizację oddechu pacjenta z pracą respiratora za pomocą czujnika umieszczonego na przeponie pacjenta, co pozwala na mniej inwazyjną wentylację i ograniczenie potrzeby głębokiej sedacji pacjenta”.

Instytut Matki i Dziecka to instytut naukowy i jednostka naukowo-badawcza, nadzorowana przez Ministra Zdrowia. Ośrodek posiada III stopień referencyjności w zakresie perinatologii. W skład Instytutu wchodzi 9 specjalistycznych klinik oraz 28 poradni.