Piątek, 24 lipca: 458 nowych zakażeń

Mamy 458 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (184), małopolskiego (99), mazowieckiego (32), dolnośląskiego (29), łódzkiego (29), wielkopolskiego (13), kujawsko-pomorskiego (9), lubuskiego (9), pomorskiego (9), opolskiego (8), świętokrzyskiego (8), lubelskiego (7), podkarpackiego (7), warmińsko-mazurskiego (6), podlaskiego (5) i zachodniopomorskiego (4) – poinformowało Ministerstwo Zdrowia (MZ).

To oznacza, że krzywa zachorowań rośnie. Dzisiejsza liczba zakażeń jest najwyższa w tym tygodniu, a także najwyższa od 17 czerwca, kiedy było 506 zachorowań.

Znowu Śląsk jest liderem. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówił wczoraj o ogniskach zakażeniach w trzech kopalniach – Silesia, Chwałowice i Bielszowice. Przybywa zakażeń także w Małopolsce, gdzie ogniskami są zakłady produkcyjne.

„Z przykrością informujemy o śmierci 4 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 81-K, 53-K Wschowa, 83-M Zielona Góra, 67-M Racibórz. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące” – uzupełnia MZ.

Liczba zakażonych koronawirusem: 42 038/1 655 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Z dziennego raportu wynika że:

– 1617 „łóżek COVID-19” w szpitalach jest zajętych,
– 61 respiratorów jest wykorzystywanych,
– 93 815 osób jest objętych kwarantanną,
– 7 472 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym,
– 31 997 osób wyzdrowiało.

Z danych MZ wynika, że dotychczas przeprowadzono blisko 1,068 mln testów. W trakcie ostatniej doby ponad 24 tys.

Od ponad czterech miesięcy obowiązuje stan epidemii.

Jednocześnie zniesiono już szereg wprowadzonych wcześniej ograniczeń. Od 30 maja zniesione zostały ograniczenia dotyczące handlu i gastronomii. Nie ma też obowiązku noszenia maseczek na otwartych przestrzeniach, ale nadal obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu. W sklepach, w środkach komunikacji publicznej, kościołach, kinach, maseczki nadal są obowiązkowe.

Od 6 czerwca otwarte są niektóre kina, teatry, filharmonie, a także kluby fitness, solaria, salony tatuażu, baseny (właściciele i zarządcy sami mogą odejmować decyzje w sprawie otwarcia). Jest też już możliwość organizowania wesel i przyjęć do 150 osób oraz koncertów plenerowych (także z ograniczeniem liczby osób).

Wcześniej, w ramach III etapu odmrażania polskiej gospodarki otwarto restauracje, bary i kawiarnie, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Więcej osób może korzystać z boisk i innych obiektów sportowych.

Od 4 maja otwarte są galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, a także biblioteki i muzea. Można prowadzić ćwiczenia rehabilitacyjne. Od 6 maja mogą być otwierane żłobki i przedszkola (decyzje należą do jednostek samorządu terytorialnego).

Otwarto boiska i stadiony, wróciły rozgrywki piłkarskie, a na stadionach obecni są kibice (pod warunkiem, że zapełnionych jest jedynie 25% miejsc).

W związku z kryzysem podjęto działania osłonowe dla przedsiębiorców. W życie weszły już ustawy, dotyczące możliwości przesuwania środków unijnych, dopłat do ubezpieczeń społecznych, możliwości pożyczek z kilkunastomiesięczną karencją w spłacie i innych form wsparcia.