Premier nie wykluczył wprowadzenia nowych obostrzeń, decyzje w II poł. VIII

Nie ma nowych zaleceń co do wprowadzania nowych obostrzeń, ale rząd nie wykucza, że taka potrzeba może się pojawić. Jednak z pewnością nie dojdzie do zamknięcia gospodarki, jakie miało miejsce w poprzednich miesiącach, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Decyzje zapadną w II połowie sierpnia.

Rząd rozważa także wprowadzenie kwarantanny dla obywateli niektórych państw z południa Europy, gdzie wzrasta liczba zakażeń (np. obywateli Hiszpanii).

„Na obecny moment nie mamy od Głównego Inspektora Sanitarnego i z Ministerstwa Zdrowia zestawu nowych obostrzeń, nowych zaleceń […] Ale nie jest wykluczone, że jeżeli sytuacja będzie się pogarszać, to trzeba będzie dalej ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Jednak nawet w takiej sytuacji sądzę, że nauczyliśmy się w lepszy sposób zarządzać sytuacją gospodarczą czy okolicznościami gospodarczymi” – powiedział premier.

Zaznaczył jednak, że „obostrzenia te nie będą ograniczały działalności gospodarczej jak te obostrzenia, które były wdrożone w kwietniu czy w maju, żeby nie doszło do lockdownu […] co miało miejsce w poprzednim okresie”.

„Wypracowujemy nowe metody radzenia sobie z koronawirusem od strony gospodarczej, od strony epidemicznej, od strony medycznej również” – dodał.

Dzisiaj poinformowano o 615 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 45 031 osób, poinformowało Ministerstwo Zdrowia (MZ). Łącznie zmarło 1 709 osób.

Premier powiedział, że liczy na to, że ciepły sierpień przyczyni się do spadku zachorowań. „Ale szykujemy różne scenariusze na tę okoliczność. W zależnosci od tego, który scenariusz będzie się rozwijał, w II połowie sierpnia będziemy podejmować określone działania” – zaznaczył.

(ISBnews)