Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego Polska jest po szczycie epidemii, a wskaźniki maleją. Istnieje jednak duże ryzyko, że wirus wróci jesienią razem z innymi objawami grypopodobnymi. Wówczas w odróżnieniu obu chorób pomocne będą testy.
–W Bayan Nur w chińskim regionie autonomicznym Mongolii Wewnętrznej wykryto przypadek dżumy dymieniczej. W listopadzie ub.r. wykryto cztery przypadki, w tym dwa znacznie groźniejszej dżumy płucnej. Największym czynnikiem ryzyka jest kontakt z gryzoniami i dzikimi zwierzętami.

Gazeta Wyborcza
–Głównymi problemami szpitali jednoimiennych są zasady finansowania, odejście kadry medycznej, brak jasnych reguł powrotu do normalnej działalności, stwierdzono podczas spotkania szefów szpitali wyznaczonych na placówki jednoimienne. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zgodził się na powołanie zespołu, który opracuje ścieżkę wyjścia dla jednoimiennych szpitali zakaźnych – taki plan zdaniem lekarzy powinien powstać do końca lipca.
–USA notują ok. 50 tys. zakażeń koronawirusem dziennie, przypadków jest nieco więcej niż na początku epidemii, z tym że tym razem nie koncentrują się one w Nowym Jorku, lecz w południowych stanach – na Florydzie, w Teksasie, Arizonie, Kalifornii i Georgii.

Dziennik Gazeta Prawna
–Dane przeanalizowane przez „DGP” nie wskazują, aby po 28 czerwca (I tura wyborów prezydenckich) doszło do gwałtownych zmian w liczbie zachorowań. Po ponad tygodniu od I tury trend zakażeń pozostaje wypłaszczony.

Puls Biznesu
–E-recepty stanowią ponad 95% wszystkich realizowanych recept, w czasie pandemii wzrosła również popularność teleporad w POZ – stanowią niemal 80% wszystkich porad, powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Parkiet
–GenXone podpisał umowę z koreańską spółką Seegene, na mocy której przeprowadzi ewaluację nowego testu genetycznego do diagnostyki koronawirusa i 17 innych wirusów oddechowych w jednym protokole laboratoryjnym. Test ma trafić na rynek jeszcze w tym roku.