Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Projekt nowelizacji niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią Covid-19 oraz po jej ustaniu zakłada, że powiadomienia o nowej e-recepcie czy e-skierowaniu będą wysyłane za pomocą przygotowanej przez rząd aplikacji. Specjaliści obawiają się jednak wycieku wrażliwych danych cennych dla ubezpieczycieli czy firm farmaceutycznych.
–We wtorek do Biomedu-Lublin trafiła pierwsza partia (10 litrów) osocza ozdrowieńców z koronawirusa. Do wtorku w ramach podpisanych umów pobrano ponad 84 litry osocza, Biomed do uruchomienia produkcji potrzebuje ok. 150 litrów osocza, zakłada, że uda mu się uzyskać tę ilość w ciągu najbliższych dwóch-trzech tygodni. Wówczas produkcja leku mogłaby ruszyć w połowie sierpnia.

Dziennik Gazeta Prawna
–Projekt prezydenckiej ustawy o Funduszu Medycznym trafił do Sejmu. Wywołuje on wiele kontrowersji – dwie główne to źródło i wysokość finansowania oraz sposób przeprowadzania zmian. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy budżet Funduszu Medycznego będzie się wliczał do środków przeznaczonych na ochronę zdrowia w przyszłym roku (120 mld zł).

Puls Biznesu
–SensDx zarejestrował test na Covid-19, za kilka tygodni chce udostępnić polskim pacjentom test duo, wykrywający Covid-19 i grypę A/B. Spółka ma na razie jedną linię produkcyjną testów na grypę o mocy do 40 tys. testów miesięcznie, do końca roku chce jednak zwiększyć moce produkcyjne do 200 tys. na miesiąc. Testy duo mają być dostępne w 200 współpracujących ze spółką klinikach w Polsce.