Centrum Zdrowia Matki Polki ma nową aptekę

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) zakończyła się budowa nowej Szpitalnej Apteki. Inwestycja trwała rok i kosztowała blisko 8 mln zł.

„Zależało nam na stworzeniu ultranowoczesnej apteki na miarę XXI wieku” – podkreśla prof. Maciej Banach, dyrektor ICZMP. – „Nie było to łatwe zadanie, ale udało się. Mamy jedną z najnowocześniejszych aptek w tej części Europy. To kolejny krok, by Instytut funkcjonował jak szpital XXI wieku”.

Na potrzeby apteki zaadaptowano pomieszczenia zajmowane wcześniej przez szpitalną pralnię w wolno stojącym pawilonie C4. Przed remontem jego wnętrze przypominało fabryczną halę. Zostały z niej tylko ściany nośne i stropy. Wykonawca wymienił stolarkę okienną, odnowił okrycia dachowe i fasadę. W budynku są nowe instalacje: wodno-kanalizacyjna, centralne ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja wyposażona w filtry hepa.

W pawilonie na dwóch kondygnacjach (piwnica i parter) urządzono kilkadziesiąt pomieszczeń. Większość to magazyny do przechowywania znaczących ilości leków i wyrobów medycznych niezbędnych do zaopatrzenia na bieżąco pacjentów hospitalizowanych w dwóch szpitalach wchodzących w skład ponad 900-łóżkowego kompleksu ICZMP.

Dzięki inwestycji zwiększy jakość udzielanych w ICZMP świadczeń zdrowotnych. Pozwolą na to dwie nowo utworzone pracownie: leku cytostatycznego i żywienia pozajelitowego. W pierwszej są przygotowywane chemioterapeutyki Kliniki Onkologii. Z uwagi na bezpieczeństwo pacjentów i farmaceutów leki są przygotowywane w lożach laminarnych, umożliwiających stworzenie warunków jałowości porównywalnych z panującymi na bloku operacyjnym.

Podobny reżim sanitarny obowiązuje w Pracowni Żywienia Pozajelitowego. W zautomatyzowany sposób będą w niej przygotowywane specjalne mieszanki składające się z aminokwasów, białek, tłuszczy, pierwiastków śladowych i witamin. Takie preparaty podaje się pacjentom dożylnie, lub przez specjalne porty dostępu.

Apteka ma także pracownię leku recepturowego. To pomieszczenie, w którym farmaceuci przygotowują leki z surowców farmaceutycznych według recept dla indywidualnych pacjentów.

W nowej aptece jest też 20 metrowa chłodnia, w której leki są przechowywane w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza.

Do przechowywania leków będzie służyła również wyjątkowa szafa – prawdopodobnie największa w Łodzi. Będzie miała aż 8 metrów długości i znajdzie się w niej 80 szuflad. Dzięki wewnętrznej stalowej konstrukcji każda półka będzie mogła udźwignąć aż kilkadziesiąt kilogramów. Taki mebel kosztuje 150 tys. zł.