Polski robot UV-C walczy z koronawirusem

fot.Łukasz Giza

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu korzysta z przełomowej technologii w walce z koronawirusem. Po salach i korytarzach działu diagnostyki obrazowej jeździ robot mobilny wyposażony w lampy UV-C, skonstruowany przez inżynierów z wrocławskiej firmy ControlTec.

Urządzenie samodzielnie jeździ, omija przeszkody i dezynfekuje – w jednym celu: aby szybko i skutecznie zlikwidować niebezpieczne drobnoustroje pozwala na kompleksową dezynfekcję pomieszczeń z bakterii i wirusów – w tym koronawirusa SARS-CoV-2. To pierwszy taki robot krajowej produkcji na służbie w polskim szpitalu.

„Ze względu na to, iż wykonujemy badania obrazowe pacjentów z COVID-19, w sposób oczywisty podnosi poziom bezpieczeństwa naszej pracy, a urządzenie pracuje zdalnie w czasie wolnym od pracy z pacjentami. Daje nam bezcenną możliwość łatwego i szybkiego odkażenia powierzchni, aparatury i pomieszczeń: zarówno diagnostycznych jak i dróg komunikacyjnych” – ocenia Magdalena Śliwińska, specjalista Radiologii i Diagnostyki Obrazowej i kierownik Działu Diagnostyki Obrazowej WSS im. J. Gromkowskiego.
– „Korzystamy z niego od ponad dwóch miesięcy. Sprawdza się znakomicie, jest według nas bardzo skuteczny”.

Szpitale od dawna używają promieniowania UV typu C do odkażania i sterylizacji. Liczne badania laboratoryjne potwierdzają, że ten rodzaj promieniowania unieszkodliwia koronawirusa w ciągu kilkunastu sekund, a w ciągu kilku minut całkowicie go likwiduje. Bakterie także nie mają szans, czego dowodzą badania mikrobiologiczne.
Niestety, używanie stacjonarnych urządzeń UV-C, takich jak wolnostojące lampy, jest niebezpieczne dla personelu z uwagi na konieczność przebywania w tzw. strefie brudnej oraz narażania się na światło ultrafioletowe.

Innowacyjne i przełomowe rozwiązanie znaleźli wrocławscy inżynierowie firmy ControlTec, którzy wykorzystali swoją wiedzę z dzieciny automatyki i robotyki oraz dorobek medycyny.
„Połączyliśmy jeżdżącą platformę z systemem szesnastu lamp UV-C. Stworzyliśmy do tego autorskie oprogramowanie użytkowe. Tak wykonany robot ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to skuteczność, łatwość obsługi i zdalne sterowanie” – wymienia Grzegorz Góral, wiceprezes i założyciel firmy ControlTec.

Personel nie musi przebywać w skażonym pomieszczeniu podczas pracy robota, tym samym nie naraża się na działanie promieniowania. Zaprogramowany robot wykona zadanie samodzielnie. Wystarczy otworzyć mu drzwi, choć i to może zrobić sam, o ile obiekt zintegruje go z własną siecią. Wówczas potrafi nawet przywołać windę. Odkażane pomieszczenie można zamknąć. Będąc w środku, robot automatycznie uruchomi lampy, zdezynfekuje wnętrze i powiadomi o zakończeniu misji.

Jedną z głównych cech robota jest możliwość tworzenia map pomieszczeń i stref do dekontaminacji. Raz sporządzone mapy i wyznaczone trasy przejazdu wysyłane są do chmury, skąd mogą być przekazywane na kolejne roboty, które w razie potrzeby potrafią działać w systemie floty. Urządzeniem zarządza się za pomocą dołączonej mobilnej aplikacji lub za pośrednictwem strony internetowej. Urządzeniem można zarządzać praktycznie z dowolnego miejsca na świecie.
„Dostaliśmy robota zaprogramowanego i gotowego do samodzielnej pracy. Nie musimy zajmować się technicznymi sprawami, co jest wielką zaletą, ponieważ nas interesuje czystość epidemiologiczna pomieszczeń i bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu” – podkreśla Magdalena Śliwińska. – „Robot jest prosty w użytkowaniu i przyjazny w obsłudze. Jest rewelacyjny, jeżeli chodzi o bezawaryjność, bezpieczeństwo, czas pracy i jej organizację”.

Nowoczesne oprogramowanie umożliwia personalizację robota i dostosowanie jego pracy do indywidualnych potrzeb oraz zadań specjalnych. Robot sprawdza się nie tylko w pomieszczeniach i na korytarzach szpitalnych bez obecności personelu i pacjentów.

„Można wykorzystywać go do automatycznej, szybkiej, precyzyjnej i skutecznej dekontaminacji szkół, biur, hal przemysłowych, pokoi hotelowych, restauracji, galerii handlowych, lotnisk i wszystkich innych miejsc, gdzie przebywają ludzie” – wymienia Grzegorz Góral.

Robot UV-C ControlTec przeszedł wszystkie wymagane badania. Posiada deklaracje zgodności WE i znak CE. Spełnienie normatyw unijnych jest jego przewagą nad podobnymi urządzeniami produkowanymi w USA. Skuteczność i żywotność lamp UV – a w konsekwencji skuteczność systemu dekontaminacji – są potwierdzone badaniami producenta i niezależnych jednostek badawczych. Badania elektromagnetyczne zostały przeprowadzone na Politechnice Wrocławskiej, która miała duży wkład w rozwój robota, a mikrobiologiczne w Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii PORT we Wrocławiu.

ControlTec to niezależny integrator systemów automatyki w Polsce. Firma zrealizowała ponad 1570 projektów, większość w trzech obszarach: energetyka, chemia i przemysł. Zespół składa się ze 150 specjalistów podzielonych na 4 oddziały w Polsce.

fot. Łukasz Giza