Nowa lista powiatów „żółtych” i „czerwonych”. Zmiana zasad izolacji

Ministerstwo Zdrowia podało nową listę 18 powiatów „żółtych” i „czerwonych”. Zmiany będą obowiązywały od jutra.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w strefie czerwonej znalazły się powiaty: nowotarski, Nowy Sącz, wieluński, łowicki, pajęczański, lipski, kolski.

Natomiast w strefie żółtej będą: rybnicki, kłobucki, tatrzański, nowosądecki, limanowski, miasto Kraków, przemyski, żuromiński, kartuski, konecki, bartoszycki.

Z kolei na liście ostrzegawczej znalazły się powiaty: brzeski, oleski, myszkowski i Sopot.

Lista powiatów z dodatkowymi obostrzeniami (ze względu na przypadającą liczbę zachorowań na COVID-19 obowiązuje od dwóch tygodni. Jest aktualizowana co tydzień.

Jednocześnie nowopowołany minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że jego pierwszą decyzją będzie zmiana zasady izolacji i kwarantanny. Rozporządzenie w tej sprawie ma się ukazać dzisiaj.

„Podjąłem decyzję o zmianie zasad kwarantanny i izolacji. Dziś przedstawimy pakiet tych rozwiązań m.in. będzie to skrócenie okresu kwarantanny do 10 dni, skrócenie okresu izolacji do 10 dni” – zapowiedział Niedzielski.

To – jak tłumaczył – reakcja na doniesienia o kwarantannach trwających kilkanaście dni. Teraz nie będą wykonywane testy na koniec kwarantanny. Z kolei jeśli chodzi o izolację zostaną wprowadzone 3 scenariusze – w zależności od sytuacji pacjenta.