Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Jak ustaliła „Rz”, Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi wielowątkowe śledztwo dotyczące oszustwa i niegospodarności w Ministerstwie Zdrowia. Pierwotnie postępowanie dotyczyło zakupu niespełniających norm maseczek, niedawno dołączono do niego sprawę zakupu respiratorów od E&K. Obie sprawy łączy wiele punktów wspólnych, źródeł osobowych i dokumentów.

Dziennik Gazeta Prawna
–Od soboty obowiązują w Polsce strefy czerwone i żółte, w których jest najgorsza sytuacja epidemiczna, w związku z czym wprowadzono tam dodatkowe restrykcje. Lista ma być aktualizowana dwa razy w tygodniu, na razie obostrzenia dotyczą 19 powiatów z południa Polski. Urzędnicy podkreślają, że na razie żadnemu miastu wojewódzkiemu nie grozi zaliczenie do strefy żółtej bądź czerwonej. Nie ma planów zamykania granic powiatów.
–Aleksander M., przewodniczący komisji ds. produktów leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, został zatrzymany przez CBA. Zarzuca mu się, że złożył obietnicę wprowadzenia leczniczej marihuany do obrotu w zamian za łapówkę. Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, i prof. Zbigniew Fijałek, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005-2015, postulują przeprowadzenie audytu działań podjętych przez Aleksandra M.

Gazeta Wyborcza
–Dr Shengjie Lai z uniwersytetu w Southampton przeanalizował historie prawie 75 tys. pasażerów, którzy pomiędzy 19 grudnia 2019 r. a 6 marca 2020 r. podróżowali siecią superszybkich kolei chińskich. Doszedł do wniosku, że choć ryzyko zakażenia się koronawirusem w pociągu jest zwiększone, to kluczowa jest odległość, w jakiej znajdujemy się od osoby zakażonej, a także czas, jaki spędzamy w pojeździe. To udowadnia, że w czasie pandemii bardzo ważne jest zmniejszenie gęstości zajmowanych siedzeń w komunikacji publicznej.